Тошкентда Ўзбекистоннинг илк интерактив болалар музейи очилди
1 июнь — Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни муносабати билан Тошкент шаҳридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида мамлакатдаги илк интерактив болалар музейи фаолияти йўлга қўйилди.
Тантанали маросимда сўзга чиққан Марказ директори Фирдавс Абдухолиқов мазкур лойиҳа ёш авлодни илм-фанга қизиқтириш, миллий меросга ҳурмат руҳида тарбиялашга хизмат қилишини таъкидлади.
Унинг қайд этишича, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан барпо этилган Марказ фаолиятининг асосий вазифаларидан бири ёшларни маърифатли ва билимли этиб тарбиялашдан иборат.
Тадбирда Буюк Британиянинг "1001 Inventions" ташкилоти продюсери Аҳмед Салим ҳам иштирок этди. У ўз нутқида ўзбекистонлик болаларни буюк алломалар меросидан илҳом олишга чақириб, келажакда янги кашфиётлар муаллифи бўлишга даъват қилди.
Шунингдек, Мактабгача ва мактаб таълими вазири ўринбосари Азизбек Турдиев Марказнинг ёшлар учун муҳим илмий-маърифий маскан эканини таъкидлаб, бу ерда яратилган имкониятлардан самарали фойдаланиш зарурлигини қайд этди.
Маълум қилинишича, янги болалар музейи 7 ёшдан 12 ёшгача бўлган болалар учун мўлжалланган бўлиб, у тарих, инновация ва STEM йўналишларини қамраб олган тўртта махсус павильондан ташкил топган.
Экспозицияда ташрифчилар интерактив анимациялар, сенсорли экранлар, буюк алломаларнинг рақамли аватарлари, сунъий интеллект асосида яратилган анимацион фильм ҳамда турли илмий-амалий лабораториялар билан танишиши мумкин.
Лойиҳанинг энг қизиқарли қисми сифатида Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Мирзо Улуғбек, Али Қушчи ва Ибн Сино меросига бағишланган интерактив станциялар ташкил этилган. Уларда болалар мантиқий фикрлаш, астрономия, физика, тиббиёт ва замонавий технологиялар бўйича амалий тажриба орттириш имконига эга бўлади.
Таъкидланишича, музей халқаро болалар хавфсизлиги стандартлари асосида жиҳозланган. Барча ахборот материаллари ва йўриқномалар ўзбек, рус ва инглиз тилларида тақдим этилган.

At the event, the UK's "1001 Inventions" organization's producer Ahmed Salim also participated.
On June 1, on the occasion of International Children's Day, the first interactive children's museum in the country was launched at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan in Tashkent (established).
In his speech at the ceremony, the director of the Center, Firdavs Abdukhalikov, emphasized that this project will serve to interest the younger generation in science and to educate them in a spirit of respect for national heritage.
He noted that one of the main tasks of the Center, established on the initiative of the President of Uzbekistan, is to raise young people as enlightened and knowledgeable.
The event was also attended by Ahmed Salim, producer of the UK-based organization "1001 Inventions." In his speech, he called on Uzbek children to draw inspiration from the legacy of great scholars and to become authors of new discoveries in the future.
Additionally, Deputy Minister of Preschool and School Education Azizbek Turdiev noted that the Center is an important scientific and educational hub for young people and emphasized the need to effectively use the opportunities created here.
It was reported that the new children's museum is designed for children aged 7 to 12 and consists of four special pavilions covering history, innovation, and STEM fields.
In the exhibition, visitors can explore interactive animations, touch screens, digital avatars of great scholars, an animated film created using artificial intelligence, and various scientific and practical laboratories.
As the most interesting part of the project, interactive stations dedicated to the legacy of Khwarizmi, Ahmad al-Farghani, Mirzo Ulugbek, Ali Qushchi, and Ibn Sina have been set up. There, children will have the opportunity to gain practical experience in logical thinking, astronomy, physics, medicine, and modern technologies.
It was noted that the museum is equipped in accordance with international children's safety standards. All informational materials and instructions are presented in Uzbek, Russian, and English.