Ўзбекистонда темирйўл чипталари танқислиги кучайди: талабнинг 30 фоизи қондирилмаяпти
"Таҳлилларга кўра, темирйўл чиптаси харид қилиш истагини билдирган фуқароларнинг камида 30 фоизи мавжуд дефицит сабабли чипта сотиб олиш имкониятига эга эмас", деди Маҳкамов.
'Ўзбекистонда темирйўл чипталари танқислиги кучайди: талабнинг 30 фоизи қондирилмаяпти'ning rasmi
Ўзбекистонда темирйўл соҳасидаги асосий муаммо ҳаракат таркиблари етишмаслиги бўлиб қолмоқда. Бу ҳақда Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 3 июнь куни бўлиб ўтган мажлисида маълум қилди.
Вазирнинг айтишича, бугунги кунда мавжуд поездлар таркибини тўлдириш учун камида 120 та вагонга эҳтиёж бор. Шу билан бирга, айрим йўловчи вагонларининг маънан эскиргани, санитар ҳолати талаб даражасида эмаслиги ҳамда юқори тезликдаги поездларга талаб юқорилиги чипта танқислигини келтириб чиқармоқда.
Унинг таъкидлашича, қўшимча поездлар қатновини йўлга қўйишга мавжуд темирйўл инфратузилмаси ҳам тўлиқ имконият бермайди. Хусусан, Тошкент – Самарқанд йўналиши юк ва йўловчи поездлари ҳаракати энг юқори даражада ташкил этилган участкалардан бири ҳисобланади. Шу сабабли мазкур йўналишда қўшимча рейслар ташкил этишда қийинчиликлар юзага келмоқда.
Вазир айрим ҳудудларда шаҳар атрофи поездлари ҳаракати йўлга қўйилмаганини, темирйўл вокзалларидаги сервис хизматлари сифати ҳам етарли эмаслигини қайд этди.
Мажлисда депутатлар байрам ва таътил кунларида транспортга бўлган талаб кескин ошиши олдиндан маълум бўлишига қарамай, қўшимча вагон ва рейслар етарлича ташкил этилмаётганига эътибор қаратиб, вазирдан аниқ ечимлар ҳақида сўради.
Илҳом Маҳкамовнинг билдиришича, ҳайит байрамлари даврида барча мавжуд ҳаракат таркиблари ҳисобидан поездлар сиғими 30 фоизгача оширилади. Бироқ бу ҳам талабни тўлиқ қондириш учун етарли эмас.
"Биз бор ҳаракат таркибимизни ишга соламиз, йўғини қўя олмаймиз. Шунинг учун янги вагон ва поездлар харид қилиш бўйича кенг кўламли дастур тасдиқланган. Молиялаштириш манбалари ҳам белгиланган. Лекин ҳаракат таркиблари кўпайиши билан бир вақтда темирйўлларнинг ўтказувчанлик қобилиятини ҳам ошириш талаб этилади", деди вазир.
Шунингдек, у онлайн чипта харид қилиш тизимидаги муаммоларни бартараф этиш учун техник инфратузилма модернизация қилинаётганини маълум қилди.
"Ўзбекистон темирйўллари» ва «Йўловчи ташиш» акциядорлик жамиятлари сервер ҳамда бошқа техник ускуналарни янгилаш ишларини олиб бормоқда. Бу йил мазкур муаммони тўлиқ ҳал қилишни режалаштиряпмиз", деди Маҳкамов.
Мажлисда йил якунига қадар Бухоро – Урганч – Хива йўналишида замонавий электропоездлар қатновини йўлга қўйиш режалаштирилгани ҳам маълум қилинди.

In Uzbekistan, the shortage of railway tickets has intensified: 30 percent of demand is not being met.
"According to the analysis, at least 30 percent of citizens who expressed a desire to purchase a railway ticket do not have the opportunity to buy a ticket due to the existing deficit," said Mahkamov.
Image of 'In Uzbekistan, the shortage of railway tickets has intensified: 30 percent of demand is not being met.'
The main problem in the railway sector in Uzbekistan remains the shortage of rolling stock. This was announced by Transport Minister Ilkhom Makhkamov at a meeting of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on June 3.
According to the minister, at least 120 carriages are needed to replenish the existing train fleet. At the same time, the obsolescence of some passenger carriages, their sanitary condition not meeting requirements, and the high demand for high-speed trains are causing a shortage of tickets.
"According to analyses, at least 30 percent of citizens who expressed a desire to purchase a railway ticket are unable to buy one due to the existing deficit," said Makhkamov.
He noted that the existing railway infrastructure does not fully allow for the introduction of additional train services. In particular, the Tashkent–Samarkand route is considered one of the sections with the highest level of freight and passenger train traffic. Therefore, difficulties arise in organizing additional trips on this route.
The minister noted that in some regions, suburban train services have not been established, and the quality of service at railway stations is also insufficient.
At the meeting, deputies drew attention to the fact that, despite the known sharp increase in demand for transport during holidays and vacations, additional carriages and trips are not being organized sufficiently, and asked the minister for concrete solutions.
According to Ilkhom Makhkamov, during the Eid holidays, the capacity of trains will be increased by up to 30 percent using all available rolling stock. However, this is not enough to fully meet demand.
"We put all our rolling stock into operation; we cannot create it out of nothing. Therefore, a large-scale program for the purchase of new carriages and trains has been approved. Funding sources have also been identified. But along with the increase in rolling stock, it is also necessary to increase the capacity of the railways," said the minister.
He also announced that the technical infrastructure is being modernized to eliminate problems in the online ticket purchasing system.
"Uzbekistan Railways" and "Passenger Transportation" joint-stock companies are carrying out work to update servers and other technical equipment. We plan to fully resolve this issue this year," said Makhkamov.
At the meeting, it was also announced that the operation of modern electric trains on the Bukhara–Urgench–Khiva route is planned to be launched by the end of the year.