Тошкентда автобусларга фақат чиқиш вақтида тўлов қилинади
2026 йил 1 сентябрдан бошлаб валидаторлар билан жиҳозланган автобусларга чиққан ҳар бир йўловчи сафарини электрон тарзда тасдиқлаши шарт бўлади.
'Тошкентда автобусларга фақат чиқиш вақтида тўлов қилинади'ning rasmi
Тошкент шаҳри жамоат транспорти тизимида йўловчилар учун янги тартиб жорий этилади. Бу ҳақда Ҳукуматнинг шаҳар йўловчи транспорти тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган қарорида белгиланган.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 сентябрдан бошлаб валидаторлар билан жиҳозланган автобусларга чиққан ҳар бир йўловчи сафарини электрон тарзда тасдиқлаши шарт бўлади. Бу транспорт картаси, банк картаси, смартфон ёки бошқа контаксиз тўлов воситалари орқали амалга оширилади.
Шунингдек, ижтимоий ёки транспорт картаси орқали имтиёзли ва бепул қатнов ҳуқуқига эга фуқаролар ҳам валидатор орқали ўз мақомини тасдиқлаши лозим.
Ҳукумат қарорида шаҳар жамоат транспортини модернизация қилиш чоралари ҳам назарда тутилган. Хусусан, ҳайдовчи билан бирга камида 60 нафар йўловчи ташиш имкониятига эга ҳамда «Евро-5» ва ундан юқори экологик стандартларга жавоб берадиган автобус, электробус ва троллейбусларни импорт қилиш учун қатор имтиёзлар жорий этилмоқда.
Белгиланишича, 2027 йил 31 декабрга қадар мазкур турдаги транспорт воситалари мамлакатга олиб кирилганда улар учун утилизация йиғимига нол ставка қўлланилади. Бу эса шаҳар автобус паркларини янгилаш жараёнини жадаллаштириши кутилмоқда.
Қарор билан шаҳар автобус йўналишлари тушунчасига ҳам ўзгартиш киритилди. Энди шаҳар чеккасидан транспорт ва йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бош режаларига мувофиқ 12 километргача чиқувчи йўналишлар ҳам шаҳар автобус йўналишлари сифатида эътироф этилади.
Бундан ташқари, Транспорт вазирлигига 2026 йил 1 сентябрга қадар жамоат транспорти ва шаҳар атрофи электр поездлари учун интеграциялашган тўлов тизимини жорий этиш вазифаси юклатилди. Мазкур тизим доирасида "электропоезд – автобус" ва "электропоезд – метро" каби ягона тариф режаларини ишлаб чиқиш режалаштирилган.

A new procedure will be introduced for passengers in the public transport system of Tashkent city. This is stipulated in the government's decision aimed at further improving the urban passenger transport system.
According to the decision, starting from September 1, 2026, every passenger boarding buses equipped with validators will be required to electronically confirm their trip. This will be done using a transport card, bank card, smartphone, or other contactless payment means.
Also, citizens entitled to discounted or free travel via a social or transport card must also confirm their status through the validator.
The government decision also provides for measures to modernize urban public transport. In particular, a number of benefits are being introduced for importing buses, electric buses, and trolleybuses that have a capacity of at least 60 passengers including the driver and meet Euro-5 or higher environmental standards.
It is specified that until December 31, 2027, a zero rate for the recycling fee will be applied when these types of vehicles are imported into the country. This is expected to accelerate the process of renewing city bus fleets.
The decision also amended the concept of city bus routes. Now, routes extending up to 12 kilometers from the city outskirts in accordance with the master plans for the development of transport and road transport infrastructure will also be recognized as city bus routes.
Furthermore, the Ministry of Transport has been tasked with introducing an integrated payment system for public transport and suburban electric trains by September 1, 2026. Under this system, it is planned to develop unified tariff plans such as "electric train – bus" and "electric train – metro".