Автомобиль импорт қилишдаги чекловлар бекор қилинди
Унга кўра, транспорт воситасини импорт қилишда мувофиқлик сертификатида беришдаги “бир йилда бир дона транспорт воситаси” чеклови олиб ташланди.
'Автомобиль импорт қилишдаги чекловлар бекор қилинди'ning rasmi
Ўзбекистонда импорт қилинадиган автомобилларга оид амалда бўлган чекловлардан бири бекор қилинди. Бу ҳақда Божхона қўмитаси маълум қилди.
Қайд этилишича, эндиликда жисмоний ва юридик шахслар томонидан транспорт воситасини импорт қилишда бир календарь йил давомида фақат битта автомобилга мувофиқлик сертификати беришни назарда тутувчи норма қўлланмайди.
Маълум бўлишича, ушбу ўзгариш Президентнинг "Қурилиш соҳасида натижага асосланган бошқарувни жорий этиш ҳамда соҳада давлат хизматларини соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонида белгиланган.
Ҳужжатга мувофиқ, Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 25 апрелдаги 237-сон қарори билан тасдиқланган "Муомалага чиқарилаётган ғилдиракли транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисидаги умумий техник регламент"га тегишли ўзгартириш киритилган.
Унга кўра, регламентдаги "бир календарь йил давомида бир мартадан кўп эмас" тарзида мувофиқлик сертификати беришни назарда тутувчи норма чиқариб ташланган.
Шунингдек, фармон билан қурилиш соҳасига оид бир қатор енгилликлар ҳам жорий этилган. Хусусан, 2029 йил 1 июлга қадар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган, қурилиш ишларида фойдаланиладиган махсус техника ҳамда лаборатория ва инструментал кўрик ускуналарини импорт қилиш божхона божидан озод этилади. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда ушбу имтиёз татбиқ этиладиган техника рўйхатини тасдиқлаши белгиланган.

Restrictions on car import have been lifted.
According to it, the restriction of "one vehicle per year" in issuing the conformity certificate when importing a vehicle has been removed.
Image of 'Restrictions on car import have been lifted.'
One of the existing restrictions on imported cars in Uzbekistan has been abolished. The Customs Committee announced this.
It was noted that the norm providing for the issuance of a conformity certificate for only one vehicle per calendar year when importing vehicles by individuals and legal entities is no longer applied.
It became known that this change was established in the President's decree "On measures to introduce results-based management in the construction sector and simplify public services in the field."
According to the document, a corresponding amendment was made to the "General technical regulation on the safety of wheeled vehicles being put into circulation," approved by Resolution No. 237 of the Cabinet of Ministers dated April 25, 2017.
According to this, the norm in the regulation providing for the issuance of a conformity certificate "no more than once per calendar year" has been removed.
Also, the decree introduced a number of benefits in the construction sector. In particular, until July 1, 2029, the import of special equipment used in construction works, as well as laboratory and instrumental inspection equipment, not produced in Uzbekistan, will be exempt from customs duties. The Cabinet of Ministers is set to approve the list of equipment to which this benefit will apply within one month.