Арманистон сайловлари: мамлакат қайси йўлни танлайди — Ғарбми ёки Россиями?
Арманистон Москва томонидан иқтисодий босим кучайган шароитда Ғарб билан ҳамкорликни кенгайтиришга интилмоқда.
'Арманистон сайловлари: мамлакат қайси йўлни танлайди — Ғарбми ёки Россиями?'ning rasmi
Арманистонда сайлов жараёни давом этмоқда. Ушбу сиёсий жараён мамлакатнинг келажакда қайси ташқи сиёсий йўналишни танлашига — Ғарбга яқинлашишни давом эттириши ёки анъанавий иттифоқчиси Россия билан муносабатларни тиклашига — таъсир қилиши мумкин. Бу ҳақда хабар берди.
Уч миллион аҳолига эга Жанубий Кавказ давлатида сайловлар халқаро жамоатчилик эътиборида бўлиб турибди. Бош вазир Никол Пашинян Европа интеграцияси йўлидаги ваъдалар билан яна бир муддатга қайта сайланишга ҳаракат қилмоқда. Шу билан бирга, Арманистон Москва томонидан иқтисодий босим кучайган шароитда Ғарб билан ҳамкорликни кенгайтиришга интилмоқда.
2018 йилда ҳокимиятга келган Пашинян Россияга қарамликни камайтириш сиёсатини олиб бормоқда. У Европа Иттифоқига қўшилиш жараёнини бошлаш ташаббусини илгари сурган, шунингдек, АҚШ воситачилигида Озарбайжон билан тинчлик жараёнларини жадаллаштирган.
Шу билан бирга, унинг ички қўллаб-қувватлаши сезиларли даражада пасайган — 2021 йилдаги 54 фоиздан ҳозирга келиб тахминан 30 фоизга тушган. Бунинг асосий сабабларидан бири сифатида Тоғли Қорабоғ атрофидаги вазият кўрсатилмоқда: 2023 йилда Озарбайжон ушбу ҳудудни ҳарбий йўл билан назоратига олган.
Пашинян танқидчилари уни Озарбайжон билан тинчлик эвазига муrosalarga боргани учун қораламоқда. Озарбайжон билан тинчлик келишуви жамиятда ҳамон баҳсли масала бўлиб қолмоқда — сўровларга кўра, аҳолининг 44 фоизи уни қўллаб-қувватласа, 41 фоизи эса қарши.

Armenian elections: which path will the country choose — the West or Russia?
Armenia is seeking to expand cooperation with the West in the context of increasing economic pressure from Moscow.
Image of 'Armenian elections: which path will the country choose — the West or Russia?'
The election process is ongoing in Armenia. This political process could influence which foreign policy direction the country will choose in the future — whether to continue rapprochement with the West or to restore relations with its traditional ally, Russia. This was reported by the BBC.
Elections in the South Caucasus state, which has a population of three million, are being closely watched by the international community. Prime Minister Nikol Pashinyan is seeking re-election for another term with promises of European integration. At the same time, Armenia is striving to expand cooperation with the West amid increased economic pressure from Moscow.
Pashinyan, who came to power in 2018, has been pursuing a policy of reducing dependence on Russia. He has put forward an initiative to start the process of joining the European Union, and has also intensified peace processes with Azerbaijan mediated by the United States.
At the same time, his domestic support has significantly declined — from 54 percent in 2021 to about 30 percent currently. One of the main reasons cited is the situation around Nagorno-Karabakh: in 2023, Azerbaijan took military control of the region.
Pashinyan’s critics condemn him for making concessions in exchange for peace with Azerbaijan. The peace agreement with Azerbaijan remains a controversial issue in society — according to polls, 44 percent of the population supports it, while 41 percent oppose it.