Ҳиндистонда интернет ҳазили сиёсий ҳаракатга айланди: “Тараканлар партияси” намойиш ўтказди
'Ҳиндистонда интернет ҳазили сиёсий ҳаракатга айланди: “Тараканлар партияси” намойиш ўтказди'ning rasmi
Нью-Деҳли марказида шанба куни “Тараканлар партияси” тарафдорлари иштирокида йирик намойиш бўлиб ўтди. Бу ҳақда Associated Press хабар берди.
Маълум қилинишича, бир неча ҳафта олдин интернетда ҳазил сифатида пайдо бўлган ҳаракат қисқа вақт ичида Ҳиндистон ёшлари норозилигининг рамзига айланган.
Намойиш Жантар-Мантар майдонида ўтказилиб, ҳаракатнинг ижтимоий тармоқлардан реал майдонга чиқишдаги илк катта синови бўлди. Ташкилотчилар онлайн қўллаб-қувватлов ҳақиқий сиёсий таъсирга айлана оладими-йўқми, шуни аниқлашга ҳаракат қилди.
Йиғинга асосан ёшлар ташриф буюриб, таракан ниқоблари ва плакатлар билан чиқишди. Айрим иштирокчилар эса таълим ва тенг имкониятлар рамзи сифатида миллий байроқ ва китоблар олиб келишди.
Ҳаракат пайдо бўлишига Ҳиндистон Олий суди раиси Сурья Кантнинг танқидчилар ва ишсиз ёшларни тараканларга қиёслаган баёноти сабаб бўлган. Бу сўзлар жамоатчиликда кенг норозиликка сабаб бўлган.
Шундан сўнг Бостон университети талабаси Абхиджит Дипке ушбу ифодани сатирик сиёсий ҳаракатга айлантирган.
“Тараканлар партияси” тез орада интернетда оммалашиб, миллионлаб обуначиларни тўплади. Ҳаракат тарафдорлари ишсизлик, коррупция ва таълим тизимидаги муаммоларга эътибор қаратишни талаб қилиб келмоқда.
Шанба кунги намойишда асосий талаб сифатида таълим вазири Дхармендра Прадҳаннинг истеъфоси илгари сурилди. Бироқ акция тез орада кенгайиб, ёшларнинг иқтисодий қийинчиликлари ва келажак имкониятлари чекланганига қарши умумий норозиликка айланди.
Иштирокчилар “Тараканлар келяпти — Дхармендра Прадҳан кетяпти!” деган шиорлар билан чиқиш қилиб, ҳукуматни ёшлар муаммоларига эътибор қаратишга чақиришди.

In India, an internet joke turned into a political movement: the “Cockroach Party” held a demonstration.
Participants called on the government to pay attention to youth issues.
Image of 'In India, an internet joke turned into a political movement: the “Cockroach Party” held a demonstration.'
A major demonstration took place in central New Delhi on Saturday, with supporters of the "Cockroach Party" participating. The Associated Press reported this.
According to reports, the movement, which appeared on the internet a few weeks ago as a joke, quickly became a symbol of youth discontent in India.
The rally was held at Jantar-Mantar Square and was the movement's first major test in moving from social media to the real-world arena. Organizers sought to determine whether online support could translate into real political influence.
The gathering was attended mainly by young people, who came out wearing cockroach masks and carrying placards. Some participants also brought national flags and books as symbols of education and equal opportunity.
The movement was sparked by a statement from India's Chief Justice Surya Kant, who compared critics and unemployed youth to cockroaches. These words caused widespread public outrage.
Subsequently, Boston University student Abhijit Deepak turned this phrase into a satirical political movement.
The "Cockroach Party" quickly went viral online, amassing millions of followers. Supporters of the movement have been demanding attention to issues of unemployment, corruption, and problems in the education system.
At Saturday's demonstration, the resignation of Education Minister Dharmendra Pradhan was put forward as a key demand. However, the action soon expanded into a general protest against the economic hardships and limited future opportunities facing young people.
Participants chanted slogans such as "The cockroaches are coming — Dharmendra Pradhan is leaving!" and called on the government to pay attention to the problems of the youth.