Amazon Leo Ўзбекистонда сунъий йўлдош интернетини йўлга қўяди
АҚШнинг Amazon Leo компанияси ҳамда "УЗ-САТ" қўшма корхонаси Ўзбекистонда юқори тезликдаги сунъий йўлдош интернет хизматларини жорий этиш бўйича келишув имзолади. Бу ҳақда Рақамли технологиялар вазирлиги хабар қилди.
Лойиҳа орқали шаҳарлар билан бир қаторда олис ва телекоммуникация инфратузилмаси чекланган ҳудудларда ҳам юқори тезликдаги интернетдан фойдаланиш имконияти яратилади.
Фойдаланувчилар Nano, Pro ва Ultra антенналари орқали тармоққа уланади. Nano қурилмаси 100 Мбит/с, Ultra эса 1 Гбит/с гача интернет тезлигини таъминлайди.
Amazon Leo (аввалги Project Kuiper) паст Ер орбитасидаги 3 мингдан ортиқ сунъий йўлдош орқали интернет хизматини тақдим этади ва Starlink'нинг асосий рақобатчиларидан бири ҳисобланади.

Amazon Leo will launch satellite internet in Uzbekistan.
It is noted that the document was signed within the framework of the V Tashkent International Investment Forum.
Image of 'Amazon Leo will launch satellite internet in Uzbekistan.'
The Amazon Leo company of the USA and the joint venture "UZ-SAT" have signed an agreement to introduce high-speed satellite internet services in Uzbekistan. This was reported by the Ministry of Digital Technologies.
Through the project, high-speed internet access will be created not only in cities but also in remote areas with limited telecommunications infrastructure.
Users will connect to the network via Nano, Pro, and Ultra antennas. The Nano device provides internet speeds of up to 100 Mbps, while the Ultra provides up to 1 Gbps.
Amazon Leo (formerly Project Kuiper) provides internet services via more than 3,000 satellites in low Earth orbit and is considered one of the main competitors of Starlink.