Европа Иттифоқи Россияга қарши санкцияларни илк бор бир йилга узайтирди
Европа Иттифоқи Кенгаши томонидан мазкур санкциялар пакети бўйича расмий тасдиқ яқин ҳафталар ичида берилиши кутилмоқда.
'Европа Иттифоқи Россияга қарши санкцияларни илк бор бир йилга узайтирди'ning rasmi
Европа Иттифоқи Россиянинг Украинага қарши урушини сабаб қилиб жорий этилган санкциялар муддатини илк бор бир йилга узайтирди. Бу қарор Брюсселда бўлиб ўтган Европа Иттифоқи саммитида қабул қилинди.
Шу вақтга қадар Европа Иттифоқи мамлакатлари Россияга қарши чекловларни ҳар олти ойда узайтириб келар эди. Бу сафар санкциялар муддатини бир йилгача узайтиришга Венгрия томонидан вето қўйилмагани имкон яратди.
Аввалроқ Венгриянинг собиқ Бош вазири Виктор Орбан мазкур ташаббусни мунтазам равишда тўсиб келган эди. Бироқ май ойида лавозимга киришган мамлакатнинг янги Бош вазири Петер Мадьяр санкциялар муддатини бир йилга узайтиришни қўллаб-қувватлади.
Саммитда қабул қилинган Россия–Украина уруши бўйича декларацияни Европа Иттифоқининг барча 27 аъзо давлати маъқуллади. Бу эса 2024 йил декабридан буён биринчи марта кузатилмоқда. Илгариги ҳолатларда мазкур ҳужжатнинг қабул қилинишига ҳам Виктор Орбан қарши чиққан эди.
Декларацияда Европа Иттифоқи Россияга нисбатан босимни янада кучайтириш ва мамлакат ҳарбий иқтисодиётини заифлаштириш сиёсатини давом эттириши қайд этилган. Брюссел бу орқали Москвани мазмунли тинчлик музокараларига жалб қилишни мақсад қилмоқда.
Айни пайтда Россияга қарши тайёрланаётган 21-пакет санкциялар мазмуни ва қабул қилиниши санаси ҳозирча очиқланмаган. Оммавий ахборот воситаларида тарқалган маълумотларга кўра, янги пакет доирасида Украинадаги урушда иштирок этаётган Россия ҳарбийларининг Европа Иттифоқига кириши тақиқланиши, шунингдек, Рус православ черкови раҳбари Патриарх Кириллга нисбатан ҳам санкциялар жорий этилиши мумкин.

The European Union has extended the duration of sanctions imposed due to Russia’s war against Ukraine for the first time to one year. This decision was made at the European Union summit held in Brussels.
Until now, EU countries had been extending restrictions against Russia every six months. This time, the extension of sanctions to a one-year period was made possible by the absence of a veto from Hungary.
Previously, Hungary’s former Prime Minister Viktor Orbán had regularly blocked this initiative. However, the country’s new Prime Minister, Péter Magyar, who took office in May, supported the extension of sanctions to one year.
The declaration on the Russia-Ukraine war adopted at the summit was approved by all 27 EU member states. This has been observed for the first time since December 2024. In previous instances, Viktor Orbán had also opposed the adoption of this document.
The declaration states that the EU will continue its policy of further increasing pressure on Russia and weakening the country’s military economy. Through this, Brussels aims to engage Moscow in meaningful peace negotiations.
Currently, the content and adoption date of the 21st package of sanctions being prepared against Russia have not been disclosed. According to information circulated in mass media, the new package may include a ban on entry into the EU for Russian military personnel involved in the war in Ukraine, as well as sanctions against the head of the Russian Orthodox Church, Patriarch Kirill.