Рим яқинидан Рим империяси даврига оид ҳашаматли вилла топилди
рхеологлар ҳозирга қадар атриум ва сув йиғиш ҳавзасига эга катта зални, шунингдек қора ва оқ рангларда ишланган мураккаб геометрик ҳамда ўсимликсимон нақшлар билан безатилган мозаика полларни аниқлаган.
'Рим яқинидан Рим империяси даврига оид ҳашаматли вилла топилди'ning rasmi
Италия пойтахти Рим шаҳри чеккасидаги Кастель-ди-Гвидо ҳудудида Рим империяси даврига мансуб ҳашаматли вилла қолдиқлари аниқланди. Бу ҳақда CNN хабар берди.
Маълум қилинишича, жорий йилнинг февраль ойида маҳаллий аҳоли ҳудудда шубҳали фаолият кузатилаётгани ҳақида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга хабар берган. Текширув жараёнида карабинерлар қадимий археологик ёдгорликларда ноқонуний қазиш ишлари олиб борилганидан далолат берувчи изларни аниқлаган.
Тергов маълумотларига кўра, бир гуруҳ шахслар экскватор ёрдамида ҳудудга кириб, ер остида жойлашган катта иншоотни очишга уринган. Қазиш ишлари тез орада тўхтатилган бўлса-да, натижада илгари фанга маълум бўлмаган қадимий вилла қолдиқлари юзага чиққан.
Археологлар ҳозирга қадар атриум ва сув йиғиш ҳавзасига эга катта зални, шунингдек қора ва оқ рангларда ишланган мураккаб геометрик ҳамда ўсимликсимон нақшлар билан безатилган мозаика полларни аниқлаган.
Италия Маданият вазирлиги вакилларининг билдиришича, мазкур ҳудуд қадимда Лориум манзили таркибига кирган бўлиб, бу ерга Рим императорлари тез-тез ташриф буюрган. Мутахассислар вилла Рим аристократиясининг юқори табақаси вакилларига тегишли бўлган бўлиши мумкинлигини тахмин қилмоқда.
Шунингдек, қазиш ишлари давомида мармар безаклар ҳамда Рим мифологиясидаги табиат худоси Силванга тегишли ҳайкал парчалари ҳам топилган.
Расмийлар ноқонуний қазишлар оқибатида ёдгорликнинг айрим қисмларига зарар етганини билдирган. Ҳозирда археологик тадқиқотлар давом этмоқда. Келгусида мазкур ҳудуд ташриф буюрувчилар учун махсус рўйхат асосида очилиши режалаштирилган.

A luxurious villa from the Roman Empire period was found near Rome.
Archaeologists have so far identified a large hall with an atrium and a water collection basin, as well as mosaic floors decorated with complex geometric and plant-like patterns in black and white.
Image of 'A luxurious villa from the Roman Empire period was found near Rome.'
Remains of a luxurious villa from the Roman Empire period have been discovered in the Castel di Guido area on the outskirts of Rome, the capital of Italy. CNN reported this.
According to reports, in February of this year, local residents informed law enforcement agencies about suspicious activity observed in the area. During the investigation, carabinieri identified traces indicating illegal excavation work at ancient archaeological sites.
According to investigation data, a group of individuals entered the area using an excavator and attempted to uncover a large underground structure. Although the excavation work was quickly stopped, the remains of a previously unknown ancient villa were brought to light as a result.
Representatives of the Italian Ministry of Culture stated that this area was historically part of the Lorium settlement, which was frequently visited by Roman emperors. Specialists suggest that the villa may have belonged to members of the upper class of the Roman aristocracy.
Additionally, during the excavations, marble decorations and fragments of a statue related to Silvanus, the god of nature in Roman mythology, were also found.
Officials reported that some parts of the site were damaged as a result of the illegal excavations. Archaeological research is currently ongoing. In the future, the area is planned to be opened to visitors by special appointment.