Наманган вилоятида жинсий зўравонликка оид мурожаат бўйича далилларни сохталаштирганликда айбланган собиқ терговчига нисбатан озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Суд ҳужжатларига кўра, Давлатобод тумани Ички ишлар бўлими ҳузуридаги тергов бўлимида катта терговчи лавозимида ишлаган Д.О. жабрланувчи аёлнинг аризаси бўйича қонун талабларига зид қарор қабул қилган.
Маълум қилинишича, 2025 йил март ойида Д.К. исмли аёл ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилиб, бир шахс уни зўрлик ишлатган ҳолда жинсий алоқага мажбурлаганини билдирган. Суд-тиббий экспертиза хулосасида жабрланувчининг танасида турли жароҳатлар ва жинсий тажовуз эҳтимолини кўрсатувчи излар аниқланган.
Шунга қарамасдан, терговчи гумонланувчи ҳаракатларида жиноят аломатлари мавжуд эмас, деган хулосага келиб, жиноят иши қўзғатишни рад этган.
Тергов жараёнида аниқланишича, у гумонланувчи номидан тушунтириш хати тайёрлаб, унга жабрланувчи жинсий алоқага ўз ихтиёри билан рози бўлгани ҳақидаги маълумотларни киритган. Кейинчалик ўтказилган экспертиза мазкур ҳужжатдаги ёзув ва имзолар гумонланувчига тегишли эмаслигини тасдиқлаган.
Шунингдек, собиқ терговчи прокуратуранинг қарорни қонуний деб топгани ҳақида сохта ҳужжат расмийлаштириб, унда прокурор ўринбосарининг электрон имзосини ҳам қалбакилаштиргани маълум бўлган.
Материалларга кўра, кейинчалик прокуратура рад этиш қарорини бекор қилиб, ишни қўшимча текширувга қайтарган. Шундан сўнг терговчи фош бўлишидан қўрқиб, айрим ҳужжатларни йўқ қилиб юборган.
Судда таъкидланишича, ўз вақтида чора кўрилмагани оқибатида озодликда қолган хавфли рецидивист кейинчалик яна бир нечта оғир жиноятларни содир этган. Жумладан, у 13 ёшли қизга нисбатан жинсий зўравонлик қилган ва бошқа бир аёлнинг номусига тегган. Кейинчалик мазкур шахс қўлга олиниб, 9 йил муддатга озодликдан маҳрум этилган.
Жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳар суди собиқ терговчини мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш, мансаб сохтакорлиги ва далилларни қалбакилаштиришда айбдор деб топиб, 3 йил 1 ойга озодликдан маҳрум қилган.
Кейинчалик вилоят суди апелляция инстанциясида ишни қайта кўриб чиқиб, айблов моддаларидан бирини чиқарган ва собиқ терговчининг жазосини 3 йил 25 кун этиб белгилаган.

In Namangan, a former investigator who falsified evidence in a case of sexual violence was arrested.
During the investigation, it was established that he prepared a letter of explanation on behalf of the suspect, inserting into it information that the victim voluntarily consented to sexual intercourse.
Image of 'In Namangan, a former investigator who falsified evidence in a case of sexual violence was arrested.'
A former investigator accused of falsifying evidence in a complaint about sexual violence in the Namangan region has been sentenced to imprisonment.
According to court documents, D.O., who worked as a senior investigator in the investigation department under the Davlatobod district Internal Affairs Department, made a decision contrary to the requirements of the law regarding the application of the victim woman.
It was reported that in March 2025, a woman named D.K. applied to law enforcement agencies, stating that a person had forced her into sexual intercourse using violence. The forensic medical examination report found various injuries on the victim's body and traces indicating the possibility of sexual assault.
Despite this, the investigator concluded that there were no signs of a crime in the suspect's actions and refused to initiate a criminal case.
During the investigation, it was found that he prepared an explanatory letter on behalf of the suspect, inserting information that the victim had voluntarily consented to sexual intercourse. A later examination confirmed that the writing and signatures in that document did not belong to the suspect.
It also became known that the former investigator formalized a false document stating that the prosecutor's office had found the decision lawful, and in it, he also forged the electronic signature of the deputy prosecutor.
According to the materials, the prosecutor's office later overturned the refusal decision and sent the case back for additional investigation. After that, fearing exposure, the investigator destroyed some documents.
The court noted that because no measures were taken in time, a dangerous repeat offender who remained at large later committed several more serious crimes. In particular, he sexually assaulted a 13-year-old girl and dishonored another woman. Later, this person was arrested and sentenced to 9 years in prison.
The Namangan city court for criminal cases found the former investigator guilty of abuse of official authority, official forgery, and falsification of evidence, and sentenced him to 3 years and 1 month of imprisonment.
Later, the regional court reviewed the case in the appellate instance, removed one of the charges, and set the former investigator's sentence at 3 years and 25 days.