Фарғонада 18 ёшли қизни Туркияга олиб чиқиб кетмоқчи бўлганлар қўлга олинди
Фарғона вилоятида 18 ёшли қизни алдаш йўли билан Туркияга олиб чиқиб кетишга уринган шахслар қўлга олинди. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, вилоят Ички ишлар бошқармасининг Уюшган жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ҳамда Одам савдосига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилган.
Дастлабки маълумотларга кўра, муқаддам Қува туманида яшаган, ҳозирда Туркиянинг Денизли шаҳрида истиқомат қилаётган аёл ва унинг Фарғона шаҳрида яшовчи шериги олдиндан тил бириктирган ҳолда қизларни хорижга жўнатиш билан шуғулланиб келган.
Аниқланишича, улар Фарғона шаҳрида яшовчи 2008 йилда туғилган қизни Туркияда юқори маошли иш таклиф қилиш баҳонасида хорижга олиб чиқиб кетишга уринган. Қиз таклифга розилик билдирган, бироқ ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ўтказилган тезкор тадбир натижасида мазкур ҳаракатнинг олди олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 135-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган. Айни пайтда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In Fergana, those who were trying to take an 18-year-old girl to Turkey were detained.
Regarding this situation, a criminal case has been initiated under Article 135 of the Criminal Code.
Image of 'In Fergana, those who were trying to take an 18-year-old girl to Turkey were detained.'
In the Fergana region, individuals who attempted to deceive an 18-year-old girl and take her to Turkey have been apprehended. This was reported by the Ministry of Internal Affairs.
According to the information, an operational measure conducted by the Department for Combating Organized Crime and the Anti-Human Trafficking Division of the Regional Internal Affairs Directorate put an end to the activities of a criminal group.
Based on preliminary data, a woman who previously lived in the Kuva district and currently resides in Denizli, Turkey, along with her accomplice living in Fergana city, had pre-arranged and been engaged in sending girls abroad.
It was established that they attempted to take a girl born in 2008, who resides in Fergana city, abroad by offering a high-paying job in Turkey. The girl agreed to the offer, but this action was prevented as a result of an operational measure conducted by law enforcement agencies.
A criminal case has been initiated regarding this incident under Article 135 of the Criminal Code. Investigative actions are currently ongoing.