Венесуэлада вайроналар остида саккиз кун қолган эркак тирик қутқарилди
Қутқарувдан сўнг Эрнан Гил шифохонага олиб кетилган. Шифокорлар унинг аҳволи барқарор экани, ҳуши жойида бўлиб, барча ҳаётий кўрсаткичлари меъёрда эканини маълум қилган.
'Венесуэлада вайроналар остида саккиз кун қолган эркак тирик қутқарилди'ning rasmi
Венесуэланинг Ла-Гуайра шаҳрида содир бўлган кучли зилзилалардан саккиз кун ўтиб, қутқарувчилар вайроналар остида қолган эркакни тирик ҳолда олиб чиқди. Маҳаллий ҳокимият ва халқаро қутқарув гуруҳлари ушбу амалиётни "мўъжизавий қутқарув" деб баҳоламоқда.
Маълум қилинишича, савдо марказида қўриқчи бўлиб ишлаган 43 ёшли Эрнан Гил қулаб тушган автотураргоҳ конструкциялари остида тахминан тўққиз метр чуқурликда қолиб кетган. Уни қидириш ва хавфсиз тарзда олиб чиқиш бўйича операция 70 соатдан ортиқ давом этган.
Қутқарувчилар радар тизимлари, овозни аниқловчи махсус ускуналар ҳамда камералар ёрдамида Эрнан Гилнинг тирик эканини аниқлаган. Шундан сўнг тор бўшлиқ орқали унга сув, озиқ-овқат ва зарур дори-дармонлар етказиб турилган.
Қутқарув ишларида Венесуэла, Чили, Коста-Рика ҳамда бошқа давлатлардан келган мутахассислар иштирок этган. Операция бинодаги конструкциялар исталган вақтда қулаб тушиши мумкин бўлган ўта хавфли шароитда амалга оширилган.
"Яхшиямки, жаноб Эрнан тез ёрдам автомашинасига олиб чиқилиши билан аҳволи барқарорлашди. У шифохонага олиб кетилаётганда ҳушида эди ва атрофидаги вазиятни яхши англаб турарди. Ҳозирда унинг барча ҳаётий кўрсаткичлари меъёрда", деган қутқарув ишларида қатнашган Венесуэла Қизил Хочи фельдшери Луис Родригес.
Эркакнинг рафиқаси Гусвимар Гонсалеснинг айтишича, оила аъзолари саккиз кун давомида унинг тирик қолишига бўлган умидни йўқотмаган. Қутқарув ҳақидаги хабар эса уларга яна бир бор ишонч бағишлаган.
БМТнинг Табиий офатларни баҳолаш ва мувофиқлаштириш гуруҳи вакили Себастьян Мокоркер бундай ҳолатлар жуда кам учрашини таъкидлаган. Унинг сўзларига кўра, зилзиладан кейинги дастлабки 72 соат тирик қолганларни топиш учун «олтин вақт» ҳисобланади. Ушбу муддатдан кейин омон қолиш эҳтимоли кескин пасаяди.
Венесуэла ҳукумати қидирув-қутқарув ишлари ҳали ҳам давом этаётганини маълум қилди. Сўнгги расмий маълумотларга кўра, зилзилалар оқибатида камида 2 минг 295 киши ҳалок бўлган. Қутқарувчилар вайроналар остида яна тирик қолганларни излашда давом этмоқда.

In Venezuela, a man who was under the rubble for eight days was rescued alive.
After the rescue, Hernan Gil was taken to the hospital. Doctors reported that his condition is stable, he is conscious, and all vital signs are normal.
Image of 'In Venezuela, a man who was under the rubble for eight days was rescued alive.'
Eight days after the powerful earthquakes in La Guaira, Venezuela, rescuers pulled a man alive from under the rubble. Local authorities and international rescue groups are calling this operation a "miraculous rescue."
According to reports, 43-year-old Hernán Gil, who worked as a security guard at a shopping center, was trapped under collapsed parking structure debris at a depth of approximately nine meters. The search and safe extraction operation lasted over 70 hours.
Rescuers used radar systems, specialized sound-detection equipment, and cameras to determine that Hernán Gil was alive. Afterward, water, food, and necessary medications were delivered to him through a narrow opening.
Specialists from Venezuela, Chile, Costa Rica, and other countries participated in the rescue efforts. The operation was carried out under extremely dangerous conditions, where structural elements of the building could collapse at any moment.
After the rescue, Hernán Gil was taken to the hospital. Doctors reported that his condition is stable, he is conscious, and all his vital signs are normal.
"Fortunately, as soon as Mr. Hernán was brought out to the ambulance, his condition stabilized. He was conscious when being taken to the hospital and was well aware of his surroundings. Currently, all his vital signs are normal," said Luis Rodriguez, a Venezuelan Red Cross paramedic who participated in the rescue.
According to the man's wife, Guzsvimar González, family members never lost hope of him remaining alive throughout the eight days. The news of the rescue gave them confidence once again.
Sebastian Mocorquer, a representative of the UN Disaster Assessment and Coordination Group, emphasized that such cases are very rare. According to him, the first 72 hours after an earthquake are considered the "golden time" for finding survivors. After this period, the chance of survival drops sharply.
The Venezuelan government stated that search and rescue operations are still ongoing. According to the latest official data, at least 2,295 people have died as a result of the earthquakes. Rescuers continue to search for more survivors under the rubble.