Шавкат Мирзиёев Дональд Трампни АҚШ мустақиллигининг 250 йиллиги билан табриклади
"Сизга ҳамда дўст Америка халқига кўп миллатли Ўзбекистон халқи номидан энг самимий табриклар ва эзгу тилакларни йўллашдан ғоят мамнунман", — дейилади Президентнинг табрик мактубида.
'Шавкат Мирзиёев Дональд Трампни АҚШ мустақиллигининг 250 йиллиги билан табриклади'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев АҚШ Президенти Дональд Трампни мамлакат мустақиллигининг 250 йиллиги ва Миллий байрам — Мустақиллик куни муносабати билан табриклади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Табрик мактубида давлат раҳбари Дональд Трамп ҳамда Америка халқини кўп миллатли Ўзбекистон халқи номидан самимий қутлаб, АҚШнинг иқтисодий қудрати ва халқаро майдондаги ўрни унинг раҳбарлигида янада мустаҳкамланаётганини таъкидлади.
Президент икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар ўзаро ҳурмат, ишонч ва муштарак манфаатлар асосида изчил ривожланаётганини қайд этди. Шунингдек, савдо ҳажмини ошириш, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, муҳим минерал ресурслар ҳамда инновацион кооперация соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш устувор йўналишлардан бири экани таъкидланди.
Мактубда хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, ноқонуний миграция, терроризм, экстремизм, трансмиллий жиноятчилик ва наркотиклар ноқонуний айланмасига қарши курашда саъй-ҳаракатларни кучайтириш муҳимлиги ҳам қайд этилди.
Шунингдек, давлат раҳбари “C5+1” платформаси, БМТ ва бошқа халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик Дональд Трамп қўллаб-қувватлови билан янги босқичга кўтарилишига ишонч билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев жорий йил декабрь ойида Майами шаҳрида бўлиб ўтадиган “Катта йигирмалик” саммити доирасида Дональд Трамп билан учрашувни интизорлик билан кутаётганини ҳам таъкидлади.

Shavkat Mirziyoyev congratulated Donald Trump on the 250th anniversary of US independence.
"I am extremely pleased to convey the most sincere congratulations and best wishes on behalf of the multinational people of Uzbekistan to you and the friendly American people," the President's congratulatory message reads.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev congratulated Donald Trump on the 250th anniversary of US independence.'
President Shavkat Mirziyoyev congratulated US President Donald Trump on the 250th anniversary of the country's independence and the national holiday — Independence Day. This was reported by the presidential press service.
In his congratulatory letter, the head of state sincerely congratulated Donald Trump and the American people on behalf of the multinational people of Uzbekistan, emphasizing that the US economic power and its position on the international stage are being further strengthened under his leadership.
The President noted that relations between the two countries are consistently developing based on mutual respect, trust, and shared interests. It was also highlighted that expanding trade volumes, implementing joint investment projects, and cooperation in the areas of critical mineral resources and innovative collaboration are among the priority directions.
The letter also noted the importance of strengthening cooperation in the security sphere, as well as intensifying efforts in combating illegal migration, terrorism, extremism, transnational crime, and the illicit trafficking of narcotics.
Furthermore, the head of state expressed confidence that cooperation within the "C5+1" platform, the UN, and other international frameworks will rise to a new level with the support of Donald Trump.
President Shavkat Mirziyoyev also stressed that he looks forward to a meeting with Donald Trump on the sidelines of the "Big Twenty" summit, which will be held in Miami this December.