Абитуриентлар учун рухсатномалар тарқатила бошланди
Тест синовларида иштирок этиш учун абитуриентлар белгиланган вақтда шахсни тасдиқловчи ҳужжат — паспорт ёки ID-карта ҳамда абитуриент рухсатномаси билан етиб келиши шарт.
'Абитуриентлар учун рухсатномалар тарқатила бошланди'ning rasmi
2026–2027 ўқув йили учун олий ва касбий таълим муассасаларига ўқишга кириш мақсадида онлайн рўйхатдан ўтган абитуриентларга тест синовларида иштирок этиш учун рухсатномаларни бериш бошланди. Бу ҳақда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги маълум қилди.
Агентлик маълумотига кўра, абитуриентлар “Абитуриент рухсатномаси”ни my.uzbmb.uz платформасидаги шахсий кабинети орқали юклаб олиши мумкин. Бунинг учун жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (ЖШШИР) ҳамда паспорт серияси ва рақамини киритиш талаб этилади.
Агентлик огоҳлантиришича, паспорт нусхаси ёки бошқа ҳужжатлар билан келган, шунингдек, тест бошланиш вақтига кечиккан абитуриентлар имтиҳонга киритилмайди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ чет тили фани мавжуд бакалавриат таълим йўналишларига ҳужжат топширган абитуриентларга хорижий тил бўйича В1 даражадаги миллий ёки халқаро сертификат учун максимал баллнинг 75 фоизи берилиши маълум қилинган эди.

The issuance of permits to participate in test exams for applicants who have registered online for admission to higher and vocational education institutions for the 2026–2027 academic year has begun. This was announced by the Agency for Assessment of Knowledge and Skills.
According to the agency, applicants can download the "Applicant Permit" through their personal account on the my.uzbmb.uz platform. For this, it is required to enter the individual's personal identification number (PIN) and the passport series and number.
To participate in the test exams, applicants must arrive at the designated time with an identity document — a passport or ID card, as well as the applicant permit.
The agency warns that applicants who arrive with a copy of a passport or other documents, as well as those who are late for the start of the test, will not be allowed to take the exam.
We remind that earlier it was announced that applicants who submitted documents to bachelor's degree programs with a foreign language subject would be given 75 percent of the maximum score for a national or international certificate at the B1 level in a foreign language.