АҚШда ўзбекистонлик ҳайдовчи иштирокидаги ЙТҲда 21 ёшли йигит ҳалок бўлди
АҚШнинг Огайо штатида ўзбекистонлик ҳайдовчи бошқарувидаги юк автомобили иштирокида содир бўлган йўл-транспорт ҳодисасида 21 ёшли йигит ҳалок бўлди. Ҳозирда ўзбекистонлик ҳайдовчига ашёвий далилларни яширишга уриниш бўйича айблов қўйилган. Бу ҳақда маҳаллий нашрлар хабар берди.
Маълум қилинишича, ҳодиса 5 июль куни Огайо штатининг Медисон округидаги I-71 автомагистралида содир бўлган. 42 ёшли Ўзбекистон фуқароси Беҳзод Асраров бошқарувидаги Freightliner русумли юк автомобили Honda Accord енгил автомобили билан тўқнашган. Оқибатда енгил автомобил ҳайдовчиси, 21 ёшли Тобиас Форсайт воқеа жойида ҳалок бўлган.
Қайд этилишича, Асраров 2024 йилда диверсификация визаси (Green Card) дастури орқали АҚШга кўчиб келган. У юк автомобилини бошқариш учун талаб этиладиган ҳайдовчилик гувоҳномасига эга бўлган, бироқ инглиз тилини билмагани сабабли полиция ходимлари у билан Google Translate орқали мулоқот қилган.
Тергов материалларига кўра, ҳодиса жойига етиб келган патрул ходимлари юк автомобили кабинасида видеорегистратор мосламаси ўрнатилганини, аммо унинг камераси жойида йўқлигини аниқлаган. Кейинчалик Асраров камерани чўнтагига солиб қўйганини кўрсатган.
Шундан сўнг унга ашёвий далилларни яшириш ёки йўқ қилишга уриниш моддаси бўйича айблов эълон қилинган. Шунингдек, унинг ёнидан учта мобил телефон ва электрон юк ташиш планшети ҳам топилган.
Ҳозирча Асраровга йигитнинг ўлими юзасидан расман айблов қўйилмаган. Тергов давом этмоқда ва иш юзасидан қўшимча айбловлар ҳам эълон қилиниши мумкин.
Маълум бўлишича, ҳалок бўлган Тобиас Форсайт Массачусетс университети футбол жамоасида дарвозабон сифатида фаолият юритган.
Ҳодисага АҚШ Транспорт вазири Шон Даффи ҳам муносабат билдирган. У инглиз тилини билмайдиган ҳайдовчиларга мамлакатда оғир юк автомобилларини бошқаришга рухсат берилмаслиги кераклигини таъкидлаган.
"Биз йўл белгилари ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ходимлари билан мулоқот қила олмайдиган ҳайдовчиларга Америка автомагистралларида 80 минг фунтлик юк машиналарини бошқаришга рухсат бера олмаймиз", деган Даффи.
Унинг айтишича, бундай ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида хавфли ҳайдовчиларни йўл ҳаракатидан четлаштириш бўйича қўшимча чоралар кўрилади.
Эслатиб ўтамиз, бундан аввал Аризона штатида ҳам Ўзбекистон фуқароси иштирокидаги йўл-транспорт ҳодисаси ортидан унинг бир нечта ҳайдовчилик гувоҳномасидан фойдалангани ҳақида хабарлар тарқалган эди.

In the USA, a 21-year-old young man died in a traffic accident involving an Uzbek driver.
Image of 'In the USA, a 21-year-old young man died in a traffic accident involving an Uzbek driver.'
In the state of Ohio, USA, a 21-year-old young man died in a traffic accident involving a truck driven by a citizen of Uzbekistan. The Uzbek driver has been charged with attempting to conceal physical evidence. Local media reported this.
According to reports, the incident occurred on July 5 on Interstate 71 in Madison County, Ohio. A Freightliner truck driven by 42-year-old Uzbek citizen Bekhzod Asrarov collided with a Honda Accord passenger car. As a result, the driver of the passenger car, 21-year-old Tobias Forsyth, died at the scene.
It is noted that Asrarov moved to the US in 2024 through the Diversity Visa (Green Card) program. He had the required driver's license to operate the truck, but because he did not know English, police officers communicated with him through Google Translate.
According to investigation materials, patrol officers arriving at the scene found that a dashcam device was installed in the truck cabin, but its camera was missing. Later, Asrarov showed that he had put the camera in his pocket.
Subsequently, he was charged with attempting to conceal or destroy physical evidence. Additionally, three mobile phones and an electronic freight shipping tablet were found near him.
So far, Asrarov has not been formally charged in connection with the young man's death. The investigation is ongoing, and additional charges may be filed in the case.
It has been reported that the deceased, Tobias Forsyth, played as a goalkeeper for the University of Massachusetts football team.
US Transportation Secretary Sean Duffy also commented on the incident. He emphasized that drivers who do not know English should not be allowed to operate heavy trucks in the country.
"We cannot allow drivers who cannot communicate with traffic signs and law enforcement officers to operate 80,000-pound trucks on American highways," Duffy said.
He stated that additional measures will be taken to remove dangerous drivers from the road in order to prevent such incidents.
We recall that earlier in Arizona, reports circulated about a citizen of Uzbekistan involved in a traffic accident using multiple driver's licenses.