Хитой Starlink’га қарши қувватли микротўлқинли янги қурол яратди
Хитой ҳарбий олимлари қуввати 100 гигаваттга етадиган микротўлқинли қуролни ишлаб чиқиб, синовдан ўтказди.
'Хитой Starlink’га қарши қувватли микротўлқинли янги қурол яратди'ning rasmi
Хитой ҳарбий олимлари қуввати 100 гигаваттга етадиган микротўлқинли қуролни ишлаб чиқиб, синовдан ўтказгани ҳақида хабар берилди.
South China Morning Post маълумотига кўра, мазкур қурилма АҚШ сунъий йўлдошлари, жумладан, Starlink тармоғи электроникасига таъсир кўрсатиши мумкин.
Мутахассислар фикрича, сунъий йўлдошларни ишдан чиқариш учун одатда 1 гигаватт қувватли импулс етарли бўлиши мумкин. Хитойлик олимлар эса бу кўрсаткични 100 гигаваттгача оширганини билдирган.
Экспертлар микротўлқинли замбараклар Хитойга Пентагоннинг қимматбаҳо космик инфратузилмасини кам маблағ сарфлаган ҳолда бутунлай йўқ қилиш имконини беришини таъкидлашмоқда.
Қайд этилишича, янги технология юқори қувватли импулсларни тез ишга тушириш имконини беради ва совуқ шароитларда ҳам ишлашга мослаштирилган.

Chinese military scientists have developed and tested a microwave weapon with a power of up to 100 gigawatts.
Image of 'China created a new powerful microwave weapon against Starlink.'
It has been reported that Chinese military scientists have developed and tested a microwave weapon with a power capacity of 100 gigawatts.
According to the South China Morning Post, this device may affect the electronics of US satellites, including the Starlink network.
According to experts, a 1 gigawatt pulse may normally be sufficient to disable satellites. Chinese scientists have stated that they have increased this indicator to 100 gigawatts.
Experts emphasize that microwave cannons could allow China to completely destroy the Pentagon's expensive space infrastructure at low cost.
It is noted that the new technology allows for the rapid activation of high-power pulses and is adapted to operate in cold conditions.