Тошкент ва Қашқадарёда коррупция ҳолатлари фош этилди
Ҳозирда ҳар икки ҳолат юзасидан қонунбузарларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилган бўлиб, тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
'Тошкент ва Қашқадарёда коррупция ҳолатлари фош этилди'ning rasmi
Тошкент шаҳри ва Қашқадарё вилоятида мансабдор шахслар иштирокидаги коррупция ҳолатларига чек қўйилди. Ҳар икки ҳолат юзасидан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Давлат хавфсизлик хизмати маълум қилишича, Тошкент шаҳрида Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш марказининг Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармаси бош мутахассиси маҳаллий масъулияти чекланган жамиятга ер майдонини ижарага расмийлаштириш билан боғлиқ масалани ҳал қилиб беришни ваъда қилган.
У, танишлари орқали "Тошкент шаҳар саноат зоналарини бошқариш дирекцияси" давлат муассасаси балансидаги ер майдонидан жорий йил давомида фойдаланиш учун ижара шартномасини расмийлаштириш, ижара ҳақини камайтириш ҳамда корхонанинг 2025 йилдан қолган қарздорлигини бартараф этиш эвазига 15 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Тошкент вилояти бошқармалари ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда мансабдор шахс сўралган пул маблағини олган вақтида қўлга олинган.
Шунга ўхшаш ҳолат Қашқадарё вилоятининг Муборак туманида ҳам аниқланган.
Маълум қилинишича, туман Электр таъминоти корхонаси бошлиғи ўринбосари электр тармоғига ноқонуний уланиш ҳолати бўйича судда кўрилаётган жиноят ишида фуқаровий даъвогар сифатида иштирок этган.
У корхона манфаатларига етказилган 103 миллион сўм зарарни танишлари орқали 34 миллион сўмга камайтириб берганини айтиб, бунинг эвазига фуқародан 17 миллион сўм талаб қилган.
Тезкор тадбир давомида мансабдор шахс пул маблағини турмуш ўртоғи орқали олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ушланган.

Corruption cases involving officials in the city of Tashkent and the Kashkadarya region have been stopped. Criminal cases have been initiated for both incidents, and investigative actions are underway.
According to the State Security Service, in Tashkent city, the chief specialist of the Tashkent city territorial department of the Center for Efficient Use of State Property Objects promised to resolve the issue related to formalizing the lease of a land plot to a limited liability company.
Through his acquaintances, he demanded $15,000 US dollars in exchange for formalizing a lease agreement to use a land plot on the balance sheet of the state institution "Directorate for Management of Tashkent City Industrial Zones" during the current year, reducing the rent, and eliminating the enterprise's debt remaining from 2025.
During an operational operation conducted by employees of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes of the Tashkent region departments, the official was detained at the moment he received the requested money.
A similar situation was also identified in the Mubarak district of the Kashkadarya region.
It was reported that the deputy head of the district's Power Supply Enterprise participated as a civil plaintiff in a criminal case being heard in court regarding an illegal connection to the electrical grid.
He stated that he had reduced the 103 million soum damage caused to the enterprise's interests to 34 million soum through his acquaintances, and in return demanded 17 million soum from the citizen.
During the operational operation, the official was detained by employees of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General's Office at the moment he received the money through his spouse.