Давлат раҳбари меҳнат муносиб рағбат билан баҳоланиши кераклигини таъкидлаб, йил якунлари бўйича "Энг ораста хонадон", "Энг файзли ҳовли", "Энг обод кўча" ва "Энг намунали маҳалла" номинациялари бўйича танловлар ўтказилишини маълум қилди.
Қайд этилишича, танлов ғолиби бўлган кўп қаватли уйлардаги квартира эгаларига мол-мулк солиғи бўйича, ҳовли-жой соҳибларига эса ер солиғи бўйича имтиёзлар берилади.
Шунингдек, маҳаллада самарали фаолият юритиб, илғор тажриба яратган "маҳалла еттилиги" аъзолари ҳам муносиб тақдирланади. Уларнинг иш услуби бошқа ҳудудлар учун намуна сифатида оммалаштирилиши, маҳаллалардаги илғор тажрибалар эса оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилиши зарурлиги қайд этилди.
Йиғилишда ҳудудларни ободонлаштириш ишларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, мамлакатда темир йўллар атрофини тартибга келтириш ишлари бошлангани маълум қилинди. Таъкидланишича, Тошкент–Хива темир йўл йўналиши бўйида 285 та маҳалла жойлашган бўлиб, мазкур йўналиш 45 та туман ҳудудидан ўтади.
Шу муносабат билан қолган вилоят ҳокимларига ҳам бир ҳафта муддатда ўз ҳудудидан ўтувчи магистрал автомобиль йўллари ва темир йўллар атрофини, шунингдек, улар ёнидаги уй-жойлар ҳамда тижорат объектларини тўлиқ хатловдан ўтказиш вазифаси юклатилди.
Президент икки ҳафта ичида мазкур ҳудудларни намунавий қиёфага келтириш бўйича комплекс дастур ишлаб чиқиш ва аниқ амалий натижаларга эришиш юзасидан топшириқ берди.

The head of state emphasized that labor should be assessed with appropriate incentives and announced that competitions will be held at the end of the year in the categories of "Most Tidy Household", "Most Prosperous Yard", "Most Well-kept Street", and "Most Exemplary Neighborhood".
It was noted that owners of apartments in multi-story buildings who win the competition will be given property tax benefits, while owners of houses and plots will be given land tax benefits.
Furthermore, members of the "neighborhood seven" who have conducted effective activities and created advanced experiences in the neighborhood will also be appropriately rewarded. It was noted that their working methods should be promoted as an example for other regions, and advanced experiences in neighborhoods should be widely covered in the media.
The meeting also paid special attention to the improvement of territories. In particular, it was announced that work has begun to organize the areas around railway lines. It was noted that along the Tashkent–Khiva railway route, 285 neighborhoods are located, and this route passes through the territories of 45 districts.
In this regard, the governors of the remaining regions were also tasked with conducting a complete inventory of the areas around the main highways and railways passing through their territories, as well as the residential and commercial facilities adjacent to them, within one week.
The President gave instructions to develop a comprehensive program and achieve concrete practical results within two weeks to bring these areas to an exemplary appearance.