Мексиканинг Тинч океани соҳиллари яқинида 7,4 магнитудали зилзила содир бўлди. Ҳозирча қурбонлар ва жиддий вайронгарчиликлар ҳақида маълумот йўқ. Хорижий манбаралга таяниб Zamon.uz хабар берди.
АҚШ Геология хизмати маълумотига кўра, ер силкиниши маҳаллий вақт билан соат 08:48 да Чьяпас штатидаги Пуэрто-Мадеро порти яқинида, Гватемала чегарасига яқин ҳудудда қайд этилган. Зилзиланинг эпицентри аҳоли яшаш пунктидан тахминан 10 километр шимолда жойлашган.
Мексика Миллий сейсмология маркази асосий зилзиладан сўнг 5,2 магнитудали такрорий ер силкиниши ҳам кузатилганини маълум қилди.
Зилзиладан кейин АҚШ Миллий океан ва атмосфера маъмурияти эпицентрдан 300 километргача бўлган қирғоқ ҳудудлари учун цунами хавфи ҳақида огоҳлантириш берган. Бироқ тахминан бир соат ўтгач, ушбу огоҳлантириш бекор қилинган.
Ҳодисадан сўнг Мексика ҳукумати хавфсизлик кучлари ва фуқаро муҳофазаси ходимларини ҳудудга жалб қилди. Расмий маълумотларга кўра, ҳозирча ҳалок бўлганлар, жабрланганлар ёки жиддий талофатлар қайд этилмаган.
Мамлакат Ҳарбий-денгиз кучлари вазири Раймундо Педро Моралес Анхелес айрим пляжларда цунами таъсири сабаб денгиз сатҳи ярим метргача кўтарилиши мумкинлигини билдириб, аҳолини вақтинча қирғоқ ҳудудларидан узоқроқ туришга чақирди. Унинг сўзларига кўра, вазият тўлиқ назорат остида.
Шунингдек, Чьяпас штатининг эпицентрга яқин айрим ҳудудларида эҳтиёт чораси сифатида аҳоли эвакуация қилинган. Мамлакатнинг жануби-шарқий қисмида эса зилзила жиддий оқибатларга олиб келмагани маълум қилинди.

An earthquake of magnitude 7.4 occurred off the coast of Mexico.
According to the U.S. Geological Survey, the earthquake was recorded at 08:48 local time near the port of Puerto Madero in the state of Chiapas, close to the border with Guatemala. The epicenter of the earthquake was located approximately 10 kilometers north of the populated area.
The Mexican National Seismological Center reported that a 5.2 magnitude aftershock was also observed after the main earthquake.
After the earthquake, the U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration issued a tsunami warning for coastal areas up to 300 kilometers from the epicenter. However, about an hour later, this warning was canceled.
After the incident, the Mexican government deployed security forces and civil protection personnel to the area. According to official data, no deaths, injuries, or serious damage have been recorded so far.
The country's Secretary of the Navy, Raimundo Pedro Morales Ángeles, stated that due to the tsunami effect, sea levels could rise up to half a meter on some beaches, and called on the population to temporarily stay away from coastal areas. According to him, the situation is fully under control.
Additionally, residents were evacuated as a precaution in some areas of Chiapas near the epicenter. In the southeastern part of the country, it was reported that the earthquake did not cause serious consequences.