АҚШ президенти Дональд Трамп Канададаги ўрмон ёнғинлари сабаб юзага келган тутун АҚШ ҳудудига тарқалаётгани учун Оттава ҳукуматини танқид қилди. У мазкур ҳолат экологик ва иқтисодий зарар келтираётганини таъкидлаб, Канада товарларига қўшимча тарифлар жорий этиш мумкинлигини билдирди.
Трамп Truth Social тармоғида Канада ўрмонларни самарали бошқармаётганини айтди ва бу вазиятни "қабул қилиб бўлмайдиган" ҳолат деб баҳолади. У Канада бош вазири Марк Карни билан боғланиб, муаммони ҳал қилиш бўйича қандай чоралар кўрилаётганини сўрашини маълум қилди.
АҚШ президентининг сўзларига кўра, Канададаги "беэътиборлик" оқибатида АҚШ ҳар йили миллиардлаб доллар зарар кўрмоқда. Шу сабабли у ҳаво ифлосланишидан келиб чиқадиган иқтисодий харажатлар Канада маҳсулотларига қўлланилаётган тарифларга қўшилиши кераклигини билдирди.
Канада томони эса мамлакат 2020 йилдан буён ўрмонларни ҳимоя қилиш ва ёнғинларнинг олдини олиш ишларига 12 миллиард Канада доллари йўналтирганини маълум қилди. Мамлакат расмийлари АҚШ билан ўрмон ёнғинларига қарши курашиш бўйича кўп йиллик ҳамкорлик мавжудлигини таъкидлади.
Ҳозирда Канададаги йирик ёнғинлар асосан Онтарио вилоятининг шимоли-ғарбий қисмида кузатилмоқда. Ёнғинлар оқибатида юз минглаб гектар ҳудуд зарарланган, минглаб одамлар хавфсиз жойларга кўчирилган.
Мутахассислар иқлим ўзгариши туфайли ўрмонларнинг қуриши ва йирик ёнғинлар кўпайиб бораётганини қайд этмоқда. АҚШда ҳам йил бошидан буён катта майдонларда ёнғинлар қайд этилган.

Trump threatened with new tariffs over smoke from fires in Canada.
According to the US President, due to negligence in Canada, the US suffers billions of dollars in losses every year.
Image of 'Trump threatened with new tariffs over smoke from fires in Canada.'
U.S. President Donald Trump criticized the Ottawa government because smoke from forest fires in Canada is spreading into U.S. territory. He emphasized that this situation is causing environmental and economic damage and indicated the possibility of imposing additional tariffs on Canadian goods.
Trump said on Truth Social that Canada is not effectively managing its forests and described the situation as "unacceptable." He stated that he would contact Canadian Prime Minister Mark Carney to ask what measures are being taken to resolve the problem.
According to the U.S. President, the "negligence" in Canada is causing the United States billions of dollars in losses each year. Therefore, he said that the economic costs arising from air pollution should be added to the tariffs being applied to Canadian products.
The Canadian side, however, announced that the country has allocated 12 billion Canadian dollars since 2020 for forest protection and fire prevention efforts. Canadian officials emphasized that there is a longstanding cooperation with the U.S. in combating forest fires.
Currently, the major fires in Canada are mainly observed in the northwestern part of Ontario province. As a result of the fires, hundreds of thousands of hectares of land have been damaged, and thousands of people have been evacuated to safe locations.
Experts note that due to climate change, forests are drying out and large fires are increasing. In the U.S. as well, large-scale fires have been recorded since the beginning of the year.