2026 йилги Жаҳон чемпионати Халқаро футбол федерацияси (FIFA) тарихидаги энг катта даромад келтирган турнирлардан бири бўлди. Бу ҳақда The Guardian хабар берди.
Нашр маълумотига кўра, мундиал FIFA’га қарийб 15 миллиард доллар тушум келтирган. Бу кўрсаткич ташкилотнинг аввалги прогнози — 11 миллиард долларлик кутилмалардан анча юқори бўлган.
Даромад ошишида чипталар савдоси, айниқса уларнинг қайта сотилиши муҳим омил бўлган. FIFA ҳар бир қайта сотув жараёнидан харидор ва сотувчидан 15 фоиздан комиссия олган.
Шунингдек, меҳмонлар учун махсус хизматлар (hospitality) ҳам турнир даромадларининг ошишига катта ҳисса қўшган.
2026 йилги Жаҳон чемпионати финали 19 июль куни бўлиб ўтади. Унда Испания ва Аргентина терма жамоалари чемпионлик учун баҳс олиб боради. Уchrashuv Тошкент вақти билан 23:55 да бошланади.

The 2026 World Cup enriched the FIFA treasury to a record level.
The 2026 World Cup has become one of the most revenue-generating tournaments in the history of the International Football Federation (FIFA). This was reported by The Guardian .
According to the publication, the World Cup brought FIFA nearly 15 billion dollars in revenue. This figure is significantly higher than the organization's previous forecast of 11 billion dollars in expectations.
Ticket sales, especially their resale, were a key factor in the revenue increase. FIFA charged a 15 percent commission from both the buyer and the seller on each resale transaction.
Additionally, hospitality services for guests also made a significant contribution to the increase in tournament revenue.
The final of the 2026 World Cup will take place on July 19. The national teams of Spain and Argentina will compete for the championship. The match will begin at 23:55 Tashkent time.