"Мовий гумбазлар" дастлабки қиёфасига қайтарилади
Тошкентдаги модернизм меъморчилигининг энг ёрқин намуналаридан бири бўлган "Мовий гумбазлар" илмий тадқиқотлар асосида реставрация қилиниб, дастлабки қиёфасига қайтарилади.
'"Мовий гумбазлар" дастлабки қиёфасига қайтарилади'ning rasmi
Бугун Маданий мерос агентлиги биринчи ўринбосари Элмурод Нажимов “Мовий гумбазлар” кафеси муаллифи — таниқли меъмор Вил Муратов билан биргаликда маданий мерос объектини кўздан кечирди.
1968–1970 йилларда барпо этилган “Мовий гумбазлар” нафақат модернизм меъморчилигининг ноёб ёдгорлиги, балки Тошкент шаҳрининг рамзларидан бири ҳамдир. 2019 йилда Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан мазкур объект кўчмас моддий маданий мерос объектларининг Миллий рўйхатига киритилган.
Кейинги йилларда олиб борилган таъмирлаш ишлари давомида объектнинг мозаик безаклари ўзгартирилган ва бу унинг дастлабки меъморий-бадиий қиёфасига таъсир кўрсатган. Ҳозирда объект муаллифи — меъмор Вил Муратов иштирокида “Мовий гумбазлар”нинг дастлабки қиёфасини илмий ўрганиш ва қайта тиклаш ишлари бошланди.
Объектни реставрация қилиш ва унинг дастлабки меъморий қиёфасини тиклаш лойиҳасини амалга ошириш учун махсус ишчи гуруҳ тузилади. Унинг таркибига модернизм меъморчилиги соҳасидаги етакчи халқаро экспертлар, шунингдек, таниқли маҳаллий меъморлар, санъатшунослар ва реставрация мутахассислари жалб этилади.
Лойиҳа устида олиб бориладиган ишларда Екатерина Головатюк, Борис Чухович ва Фотима Абдураҳмонова ҳам иштирок этади. Халқаро ва маҳаллий мутахассисларнинг тажрибасини бирлаштирган ҳолда, ишчи гуруҳ объектнинг дастлабки меъморий-бадиий қиёфасини реставрация қилиш ва тиклаш бўйича илмий асосланган ечимларни ишлаб чиқади.
Лойиҳанинг асосий мақсади — “Мовий гумбазлар”нинг тарихий, меъморий ва бадиий қадр- асраб қолиш, унинг дастлабки элементларини қайта тиклаш ҳамда ушбу ноёб ёдгорликни келажак авлодларга етказишдир.
Миллий меъморчилик анъаналари ва модернизмнинг ифодавий тамойиллари уйғунлашган объектнинг ноёб меъморий ечими Ўзбекистон меъморчилиги тарихида муҳим аҳамиятга эга.
“Мовий гумбазлар” ни реставрация қилиш ишларининг бошланиши шунчаки алоҳида тарихий бинони қайта тиклашдан иборат эмас. Бу Ўзбекистоннинг XX аср меъморий  асраш, ўрганиш ва оммалаштириш, шунингдек, уни халқаро миқёсда намойиш этиш йўлидаги муҳим қадамдир.

Today, the First Deputy Director of the Cultural Heritage Agency, Elmurod Nazhimov, together with the author of the "Blue Domes" cafe — renowned architect Vil Muratov, inspected the cultural heritage site.
Built between 1968 and 1970, the "Blue Domes" is not only a unique monument of modernist architecture but also one of the symbols of the city of Tashkent. In 2019, by a decision of the Cabinet of Ministers, this site was included in the National List of Immovable Tangible Cultural Heritage Sites.
During the repair work carried out in recent years, the mosaic decorations of the site were altered, which affected its original architectural and artistic appearance. Currently, with the participation of the site's author, architect Vil Muratov, scientific study and restoration work to recover the original appearance of the "Blue Domes" has begun.
A special working group will be established to implement the project for the restoration of the site and the recovery of its original architectural appearance. It will include leading international experts in the field of modernist architecture, as well as prominent local architects, art historians, and restoration specialists.
Ekaterina Golovatyuk, Boris Chukhovich, and Fatima Abdurakhmanova will also participate in the work on the project. Combining the experience of international and local specialists, the working group will develop scientifically based solutions for the restoration and recovery of the site's original architectural and artistic appearance.
The main goal of the project is to preserve the historical, architectural, and artistic value of the "Blue Domes," to restore its original elements, and to pass this unique monument on to future generations.
The unique architectural solution of the site, which harmoniously combines national architectural traditions and the expressive principles of modernism, holds significant importance in the history of Uzbekistan's architecture.
The commencement of the restoration work on the "Blue Domes" is not merely about restoring a single historical building. It is an important step towards preserving, studying, and popularizing Uzbekistan's 20th-century architectural heritage, as well as presenting it on the international stage.