Маълум қилинишича, келгуси 10 йилда энергетика инфратузилмасини ривожлантириш учун 8 миллиард доллар талаб этилади.
Шу билан бирга, тармоқлардаги йўқотишларни камайтириш орқали даромадни ошириш бўйича етарлича иш олиб борилмаётгани қайд этилди.
Жорий йилнинг биринчи ярмида электр энергияси йўқотишлари 17,2 фоизни ёки 4,8 миллиард киловатт-соатни ташкил этган.
Газ тармоғидаги йўқотишлар эса 7,6 фоизга, яъни 797 миллион куб метрга етган. Ҳудудий газ тармоқлари корхоналарида меҳнат унумдорлиги қўшни давлатларга нисбатан 1,5–2 баробар пастлиги айтилди.
"Franklin Templeton" таҳлилларига кўра, "Ҳудудий электр тармоқлари" компаниясининг бозор қийматини икки баробарга ошириш мумкин.
Шунингдек, "Uzbekistan Airways" бозор қийматини 40 фоизга, "Ўзбектелеком"никини эса 50 фоизга ошириш имконияти борлиги қайд этилди.

It is reported that $8 billion will be required for the development of energy infrastructure in the next 10 years.
At the same time, it was noted that insufficient work is being done to increase income by reducing losses in the networks.
In the first half of this year, electricity losses amounted to 17.2 percent, or 4.8 billion kilowatt-hours.
Gas network losses reached 7.6 percent, or 797 million cubic meters. It was stated that labor productivity in regional gas network enterprises is 1.5–2 times lower compared to neighboring countries.
According to Franklin Templeton's analysis, the market value of the company "Regional Electric Networks" can be doubled.
It was also noted that there is potential to increase the market value of Uzbekistan Airways by 40 percent and Uzbektelecom by 50 percent.