Садир Жапаров Қирғизистон давлат қарзини ЯИМнинг 50 фоизидан оширмасликни топширди
Жапаров мамлакатга жалб қилинаётган кредитлар аниқ лойиҳаларга йўналтирилаётгани ва улардан фойдаланиш қатъий назорат қилинаётганини айтди.
'Садир Жапаров Қирғизистон давлат қарзини ЯИМнинг 50 фоизидан оширмасликни топширди'ning rasmi
Қирғизистон Президенти Садир Жапаров ҳукуматга мамлакатнинг умумий давлат қарзини ялпи ички маҳсулотнинг 50 фоизидан оширмасликни топширди. Бу ҳақда у 21 июль куни ўзининг Facebook саҳифасида маълум қилди.
Президентнинг таъкидлашича, 2020 йилга қадар Қирғизистоннинг ташқи қарзи мамлакат ЯИМининг қарийб 120 фоизига етган. Ҳозирда эса бу кўрсаткич 39 фоизни ташкил этмоқда.
"Бугун жалб қилинган ҳар бир кредит аввалги йилларда бўлганидек изсиз йўқолиб кетмаяпти", деган Президент.
Унинг қайд этишича, қарз маблағлари ҳисобидан амалга оширилаётган лойиҳалар келажакда сарфланган маблағларни мустақил равишда қайтариш имконини бериши керак.
Қирғизистон раҳбари айрим мамлакатларда давлат қарзи ЯИМнинг 100 фоизидан ошиб кетганини қайд этар экан, мамлакат бу кўрсаткични ўзи учун мезон қилиб олмаслиги кераклигини таъкидлади.
Маълумот учун, Ўзбекистон қонунчилигига кўра, давлат қарзининг энг юқори миқдори ЯИМга нисбатан 60 фоиздан ошмаслиги лозим.

Sadyr Japarov instructed not to exceed Kyrgyzstan's state debt beyond 50 percent of GDP.
Japarov said that the loans attracted to the country are being directed to specific projects and their use is being strictly controlled.
Image of 'Sadyr Japarov instructed not to exceed Kyrgyzstan's state debt beyond 50 percent of GDP.'
President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov instructed the government not to allow the country's total public debt to exceed 50 percent of the gross domestic product. He announced this on July 21 on his Facebook page.
According to the President, by 2020, Kyrgyzstan's external debt had reached nearly 120 percent of the country's GDP. Currently, this figure stands at 39 percent.
Japarov stated that the loans being attracted to the country are directed to specific projects and their use is strictly controlled.
"Today, every loan attracted does not disappear without a trace as it did in previous years," said the President.
He noted that projects implemented using borrowed funds should, in the future, provide an opportunity to independently repay the funds spent.
While noting that in some countries public debt exceeds 100 percent of GDP, the leader of Kyrgyzstan emphasized that the country should not take this indicator as a benchmark for itself.
For reference, according to Uzbekistan's legislation, the maximum amount of public debt must not exceed 60 percent of GDP.