Uzbekistan Airways кечикишлар ва рақобат йўқлиги сабабли 120 миллион доллар даромадни бой беряпти – Президент
Навоий кон-металлургия комбинатида 1 унция олтин таннархи 8,2 фоизга ошган.
'Uzbekistan Airways кечикишлар ва рақобат йўқлиги сабабли 120 миллион доллар даромадни бой беряпти – Президент'ning rasmi
"Uzbekistan Airways" маршрутларнинг оптимал танланмагани, рейслар орасидаги вақтнинг узоқлиги ва кечикишлар кўплиги, кейтеринг ҳамда техник хизмат кўрсатиш соҳаларида рақобат йўқлиги сабабли 120 миллион доллар даромадни бой беряпти. Бу ҳақда бугун, 21 июль куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида маълум қилинди.
Йиғилишда стратегик корхоналар харажатлари ҳам танқидий таҳлил қилинди. Қайд этилишича, аввал тармоқлар умумий харажатларни фоиз ҳисобида қисқартириб, маҳсулот таннархи пасайгани ҳақида ҳисобот берган. Бироқ бир бирлик маҳсулот таннархи бўйича ўтказилган таҳлил ҳақиқий ҳолатни кўрсатиб берган.
Масалан, Навоий кон-металлургия комбинатида 1 унция олтин таннархи 8,2 фоизга ошган. Корхонанинг жами харажатлари ўтган йилга нисбатан 6,2 триллион сўмга ёки 22 фоизга кўпайган.
"Ўзбекистон металлургия комбинати"да пўлат шарлар ишлаб чиқариш таннархи 5,4 фоизга, "Ўзкимёсаноат"да карбамид бўйича 11,1 фоизга, аммиакли селитра бўйича эса 8,3 фоизга ошган.
"Franklin Templeton" компанияси IPOга чиқиши керак бўлган 13 та йирик компания фаолиятини таҳлил қилгани қайд этилди.
"Uzbekistan Airways" мисолида йўналишлар оптимал танланмагани, рейслар орасидаги вақт узоқлиги ва кечикишлар кўплиги, кейтеринг ҳамда техник хизмат кўрсатиш соҳаларида рақобат йўқлиги сабабли 120 миллион доллар даромад бой берилаётгани кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, келгуси 10 йилда энергетика инфратузилмасини ривожлантириш учун 8 миллиард доллар талаб этилиши айтилди.
Айни пайтда тармоқлардаги йўқотишларни камайтириш орқали даромадни ошириш бўйича етарлича иш олиб борилмаяпти. Жорий йилнинг биринчи ярмида электр энергияси йўқотишлари 17,2 фоизни ёки 4,8 миллиард киловатт-соатни ташкил этган.
Газ тармоғидаги йўқотишлар эса 7,6 фоизга, яъни 797 миллион куб метрга етган. Ҳудудий газ тармоқлари корхоналарида меҳнат унумдорлиги қўшни давлатларга нисбатан 1,5–2 баробар пастлиги қайд этилди.
"Franklin Templeton" таҳлилларига кўра, "Ҳудудий электр тармоқлари" компаниясининг бозор қийматини икки баробарга ошириш мумкин.
Шунингдек, "Uzbekistan Airways" бозор қийматини 40 фоизга, "Ўзбектелеком"никини эса 50 фоизга ошириш имконияти борлиги айтилди.

Uzbekistan Airways is losing $120 million in revenue due to delays and lack of competition – President
At the Navoi Mining and Metallurgical Combinat, the cost of 1 ounce of gold increased by 8.2 percent.
Image of 'Uzbekistan Airways is losing $120 million in revenue due to delays and lack of competition – President'
"Uzbekistan Airways" is losing 120 million dollars in revenue due to suboptimal route selection, long intervals between flights, numerous delays, and a lack of competition in the catering and technical service sectors. This was announced today, July 21, at a videoconference meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev.
The meeting also critically analyzed the costs of strategic enterprises. It was noted that previously, sectors had reported reducing total costs as a percentage and lowering product costs. However, an analysis conducted on the cost per unit of product revealed the true situation.
For example, at the Navoi Mining and Metallurgical Combine, the cost of 1 ounce of gold increased by 8.2 percent. The enterprise's total costs increased by 6.2 trillion soums, or 22 percent, compared to last year.
At "Uzbekistan Metallurgical Combine," the production cost of steel balls increased by 5.4 percent, at "Uzkimyosanoat" by 11.1 percent for urea, and by 8.3 percent for ammonium nitrate.
It was noted that the company "Franklin Templeton" analyzed the activities of 13 large companies that were supposed to go public (IPO).
Using the example of "Uzbekistan Airways," it was shown that 120 million dollars in revenue is being lost due to suboptimal route selection, long intervals between flights, numerous delays, and a lack of competition in the catering and technical service sectors.
It was also stated that 8 billion dollars will be required for the development of energy infrastructure over the next 10 years.
Currently, insufficient work is being done to increase revenue by reducing losses in the sectors. In the first half of this year, electricity losses amounted to 17.2 percent, or 4.8 billion kilowatt-hours.
Losses in the gas network reached 7.6 percent, i.e., 797 million cubic meters. It was noted that labor productivity in regional gas network enterprises is 1.5–2 times lower compared to neighboring countries.
According to "Franklin Templeton" analyses, the market value of the "Regional Electric Networks" company could be doubled.
It was also stated that there is potential to increase the market value of "Uzbekistan Airways" by 40 percent and that of "Uzbektelecom" by 50 percent.