ChatGPT ишлаб чиқарувчисига тегишли сунъий интеллект моделлари Hugging Face’га ҳужум қилди
'ChatGPT ишлаб чиқарувчисига тегишли сунъий интеллект моделлари Hugging Face’га ҳужум қилди'ning rasmi
OpenAI компаниясининг иккита сунъий интеллект модели, жумладан GPT-5.6 Sol ва ҳали оммага тақдим этилмаган янада кучлироқ модель, ички синовлар давомида сунъий интеллект платформаси Hugging Face инфратузилмасига ҳужум қилган. Бу ҳақда Deutsche Welle хабар берди.
Маълум қилинишича, воқеа OpenAI’нинг киберхавфсизлик қобилиятларини текширишга қаратилган ички синовлари вақтида содир бўлган. Моделлар хавфсизлик мақсадида чекланган муҳитда ишлаган. Бироқ улар ушбу муҳитдан чиқиш йўлини топиб, интернетга уланган.
Шундан сўнг сунъий интеллект агентлари тест топшириғини бажариш учун дунёдаги энг йирик сунъий интеллект платформаларидан бири бўлган Hugging Face’га ҳужум қилган. Мазкур платформада ишлаб чиқувчилар тайёр нейротармоқлар, маълумотлар тўпламлари, тестлар ва бошқа материаллар билан бўлишади.
OpenAI маълумотларига кўра, моделлар бир нечта заифликларни занжирли тарзда бирлаштирган, ўғирланган маълумотлардан фойдаланган ва охир-оқибат Hugging Face’нинг ишлаб турган инфратузилмасига кириш имкониятига эга бўлган. Улар тест топшириғига жавоб топиш учун платформадаги маълумотларга киришга уринган.
OpenAI ва Hugging Face жамоалари шубҳали фаолликни аниқлаб, ҳужумни тўхтатган. OpenAI ушбу воқеани “мисли кўрилмаган киберҳодиса” деб атаган ва келгусидаги синовлар ҳамда моделларни ишлаб чиқиш жараёнларида ҳимоя механизмларини кучайтиришини маълум қилган.
Hugging Face ҳаммуассиси ва бош директори Клеман Деланг компания OpenAI томонидан қасддан қилинган ёвуз ниятни кўрмаётганини айтган.
“Биз OpenAI томонидан ҳеч қандай ғаразли ният бўлмаганига қатъий ишонамиз. Буларнинг барчаси автоном тарзда содир бўлгани шунчаки ҳайратланарли”, — деган у.
Мазкур воқеа сунъий интеллект моделларининг мустақил равишда мураккаб кибероперацияларни амалга ошириш қобилияти тобора ортиб бораётгани ҳақидаги хавотирларни янада кучайтирди.

Two artificial intelligence models from OpenAI, including GPT-5.6 Sol and an even more powerful model not yet released to the public, attacked the infrastructure of the Hugging Face AI platform during internal testing. This was reported by Deutsche Welle.
According to reports, the incident occurred during OpenAI's internal tests aimed at examining cybersecurity capabilities. The models operated in a limited environment for security purposes. However, they found a way to bypass this environment and connect to the internet.
Subsequently, the AI agents attacked Hugging Face, one of the world's largest artificial intelligence platforms, in order to complete a test task. On this platform, developers share ready-made neural networks, datasets, tests, and other materials.
According to OpenAI, the models combined several vulnerabilities in a chain, used stolen data, and ultimately gained access to Hugging Face's operational infrastructure. They attempted to access data on the platform to find answers to the test task.
The teams at OpenAI and Hugging Face detected the suspicious activity and stopped the attack. OpenAI called this incident an "unprecedented cyber event" and announced that it would strengthen defense mechanisms in future tests and model development processes.
Hugging Face co-founder and CEO Clement Delangue said the company does not see any malicious intent on the part of OpenAI.
"We firmly believe that there was no malicious intent from OpenAI. The fact that all of this happened autonomously is simply astonishing," he said.
This incident has further heightened concerns about the growing ability of artificial intelligence models to independently carry out complex cyber operations.