"BTS" 2027 йилги "Grammy" мукофотларида иштирок этмаслигини эълон қилди
Бироқ яқинда Recording Academy томонидан таъсис этилган "Энг яхши Осиё поп ижроси" номинацияси атрофида юзага келган баҳслар вазиятга таъсир қилди.
'"BTS" 2027 йилги "Grammy" мукофотларида иштирок этмаслигини эълон қилди'ning rasmi
Жанубий Кореянинг машҳур K-pop гуруҳи "BTS" 2027 йилги "Grammy" мусиқа мукофотларига ўз ижодини тақдим этмасликка қарор қилди. Бу ҳақда гуруҳнинг етти нафар аъзоси Instagram саҳифалари орқали бир вақтнинг ўзида маълум қилди.
Баёнотда қайд этилишича, гуруҳ бу йилги мукофот учун номзод бўлмаслик ҳақида онгли қарор қабул қилган. Унга кўра, мусиқа тил, миллат ёки минтақага қараб эмас, балки санъат сифатига кўра баҳоланиши лозим.
"Arirang" альбоми йилнинг энг муваффақиятли мусиқий лойиҳаларидан бири сифатида эътироф этилган, "Swim" қўшиғи эса АҚШ мусиқа чартларида юқори ўринларни эгаллагани боис гуруҳнинг "Йил альбоми" ва "Йил қўшиғи" каби асосий номинацияларда иштирок этиши кутилган эди.
Мазкур номинация қоидаларига мувофиқ, унда иштирок этадиган қўшиқларда Осиё тилларидан мазмунли даражада фойдаланилган бўлиши шарт. "Arirang" қўшиғи матнининг 80 фоиздан ортиғи инглиз тилида ижро этилгани сабабли у ушбу тоифа талабларига жавоб бермаган.
Янги номинациянинг жорий этилиши K-pop мухлислари ўртасида қизғин баҳсларга сабаб бўлди. Кўплаб мухлислар "Grammy"ни осиёлик ижодкорларни етарлича эътироф этмаётганликда танқид қилди.
"BTS" эса ўз баёнотида мусиқа ҳеч қандай тил ёки географик чегараларга боғлиқ бўлмаслиги, у аввало санъат сифатида қадрланиши кераклигини яна бир бор таъкидлади.
Гуруҳ баёноти сўнгида мухлисларига ҳам алоҳида миннатдорлик изҳор этди.
"Army ва бизга доимо ишонган ҳамда қўллаб-қувватлаб келаётган барча мухлисларга раҳмат", дейилади мурожаатда.
Айни пайтда "Grammy" мукофотини ташкил этувчи Recording Academy мазкур қарор юзасидан расмий муносабат билдирмаган.

"BTS" announced that it will not participate in the 2027 "Grammy" Awards
However, recent controversies surrounding the "Best Asian Pop Performance" category established by the Recording Academy have affected the situation.
Image of '"BTS" announced that it will not participate in the 2027 "Grammy" Awards'
South Korea's famous K-pop group "BTS" has decided not to submit their work for the 2027 "Grammy" music awards. The group's seven members simultaneously announced this through their Instagram pages.
The statement noted that the group made a conscious decision not to be nominated for this year's award. According to it, music should be evaluated based on its artistic quality, not on language, nationality, or region.
The album "Arirang" was recognized as one of the most successful musical projects of the year, and the song "Swim" had topped US music charts, so the group was expected to participate in major nominations such as "Album of the Year" and "Song of the Year."
However, recent debates surrounding the newly established "Best Asian Pop Performance" category by the Recording Academy influenced the situation.
According to the rules of this category, participating songs must make meaningful use of Asian languages. Since over 80% of the lyrics of "Arirang" are performed in English, it did not meet the requirements of this category.
The introduction of the new category sparked heated debates among K-pop fans. Many fans criticized the Grammys for not sufficiently recognizing Asian artists.
In its statement, BTS emphasized once again that music should not be bound by any language or geographical boundaries, and should first and foremost be valued as art.
At the end of the statement, the group also expressed special gratitude to their fans.
"Thank you to Army and all the fans who have always trusted and supported us," the message reads.
Currently, the Recording Academy, which organizes the Grammy awards, has not made an official comment regarding this decision.