Кениядаги машҳур миллий боғда 15 та фил сирли равишда нобуд бўлди
Дастлабки лаборатория таҳлилларида филлардан олинган намуналарда “эҳтимолий заҳарли модда” излари аниқланган.
'Кениядаги машҳур миллий боғда 15 та фил сирли равишда нобуд бўлди'ning rasmi
Кениянинг дунёга машҳур Амбосели миллий боғида сўнгги бир ой ичида 15 та филнинг сирли тарзда нобуд бўлиши ортидан мутахассислар эҳтимолий заҳарланиш ҳолатини текширишга киришди. Бу ҳақда The Guardian нашри хабар берди.
Маълум қилинишича, ҳалок бўлган филларнинг 10 тасида ўлимидан аввал қисман фалажланиш аломатлари кузатилган. Қолган бешта филнинг жасади эса қаттиқ чиригани ёки ёввойи ҳайвонлар томонидан шикастлангани сабабли уларнинг аниқ ўлим сабабини белгилаш имкони бўлмаган.
Қайд этилишича, нобуд бўлган ҳайвонларнинг аксарияти урғочи филлар ва уларнинг болалари бўлган. Улар орасида атиги битта эркак фил қайд этилган. Ҳолатлар Амбосели миллий боғига туташ Кимана қўриқхонаси ҳамда Куку ранчоси ҳудудида рўй берган.
Дастлабки лаборатория таҳлилларида филлардан олинган намуналарда “эҳтимолий заҳарли модда” излари аниқланган. Бироқ давлат лабораторияси томонидан ўтказилган қўшимча текширувларда ҳозиргача маълум бўлган заҳарли моддалар бўйича ижобий натижа қайд этилмаган.
Кения Ёввойи табиат хизмати мутахассислари филлар умумий манбадан заҳарланган ёки йўқлигини аниқлаш мақсадида атроф-муҳитни ҳам ўрганмоқда. Хусусан, сув манбалари, тупроқ ва бошқа эҳтимолий ифлослантирувчи омиллар текширилмоқда.
Маълумотларга кўра, Кенияда аввал ҳам браконьерлик ҳамда инсон ва ёввойи табиат ўртасидаги можаролар оқибатида филларни қасддан заҳарлаш ҳолатлари кузатилган.
Расмийлар ҳозирча ушбу ҳодиса инсонлар саломатлиги учун хавф туғдираётганини тасдиқловчи далиллар мавжуд эмаслигини билдириб, аҳолини хавотирга тушмасликка чақирди.
Маълумот учун, Амбосели миллий боғи улкан филлар подаси ва Килиманжаро тоғи манзараси билан машҳур сайёҳлик масканларидан бири ҳисобланади. Мутахассислар ҳисобича, боғ ҳудудида қарийб икки минг бош фил яшайди.

15 elephants have mysteriously died in a famous national park in Kenya.
In preliminary laboratory analyses, traces of a “potentially toxic substance” were detected in samples taken from elephants.
Image of '15 elephants have mysteriously died in a famous national park in Kenya.'
Following the mysterious deaths of 15 elephants in Kenya's world-famous Amboseli National Park within the last month, specialists have begun investigating a possible poisoning case. This was reported by The Guardian publication.
It was reported that 10 of the dead elephants showed signs of partial paralysis before their deaths. As for the remaining five elephant carcasses, due to severe decomposition or damage by wild animals, it was not possible to determine their exact cause of death.
It is noted that the majority of the dead animals were female elephants and their calves. Among them, only one male elephant was recorded. The incidents occurred in the Kimana Sanctuary adjacent to Amboseli National Park and the Kuku Ranch area.
In preliminary laboratory analyses, traces of a “potentially toxic substance” were found in samples taken from the elephants. However, additional tests conducted by the state laboratory have so far not yielded positive results for known toxic substances.
Specialists from the Kenya Wildlife Service are also studying the environment to determine whether the elephants were poisoned from a common source. In particular, water sources, soil, and other potential contaminants are being examined.
According to data, Kenya has previously seen cases of deliberate poisoning of elephants as a result of poaching and human-wildlife conflicts.
Officials have so far stated that there is no evidence confirming that this incident poses a threat to human health, and called on the public not to worry.
For information, Amboseli National Park is one of the tourist destinations famous for its large elephant herd and the view of Mount Kilimanjaro. According to specialists, nearly two thousand elephants live in the park.