Шавкат Мирзиёев ва Марказий Осиё раҳбарлари Иссиқкўлдаги Гран-приси очилишида иштирок этди
Шавкат Мирзиёев рафиқаси Зироат Мирзиёева билан бирга спортчиларнинг саралаш баҳсларини ҳам кузатди.
'Шавкат Мирзиёев ва Марказий Осиё раҳбарлари Иссиқкўлдаги Гран-приси очилишида иштирок этди'ning rasmi
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Биринчи хоним Зироат Мирзиёева 1 август куни Қирғизистоннинг Иссиқкўл соҳилида сув-мотор спорти бўйича Қирғизистон Гран-присининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Президент матбуот хизмати маълум қилишича, тадбир Марказий Осиё давлатлари ва Озарбайжон раҳбарларининг норасмий Маслаҳат учрашуви дастури доирасида ўтказилган. Давлат раҳбарлари мусобақа иштирокчилари ва меҳмонларни қутлаб, спортчиларга омад тилади.
Маълумот учун, Қирғизистон Гран-приси Халқаро сув-мотор спорти федерацияси ҳомийлигида ўтказилаётган F1H2O жаҳон чемпионатининг иккинчи босқичи ҳисобланади. "Сувдаги Формула-1" сифатида танилган ушбу мусобақада ҳар йили турли мамлакатлардан профессионал жамоалар ва спортчилар иштирок этади.
Бу жаҳон чемпионати босқичи Марказий Осиёда илк бор ташкил этилмоқда. Мусобақа дастуридан машғулотлар, саралаш пойгалари ва соатига 220 километрдан ортиқ тезликда ҳаракатланувчи қайиқлар иштирокидаги асосий пойга ўрин олган.

Shavkat Mirziyoyev and Central Asian leaders participated in the opening of the Grand Prix at Issyk-Kul.
Shavkat Mirziyoyev, together with his wife Ziroat Mirziyoyeva, also watched the athletes' qualifying competitions.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev and Central Asian leaders participated in the opening of the Grand Prix at Issyk-Kul.'
On August 1, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and First Lady Ziroat Mirziyoyeva attended the opening ceremony of the Kyrgyzstan Grand Prix in water-motor sports on the shore of Issyk-Kul, Kyrgyzstan.
According to the president's press service, the event was held within the framework of the program of the informal Consultative Meeting of the leaders of Central Asian states and Azerbaijan. The heads of state congratulated the participants and guests of the competition and wished the athletes good luck.
Shavkat Mirziyoyev, together with his wife Ziroat Mirziyoyeva, also watched the qualifying rounds of the athletes.
For reference, the Kyrgyzstan Grand Prix is the second stage of the F1H2O World Championship held under the auspices of the International Water-Motor Sports Federation. This competition, known as "Formula 1 on Water", is attended annually by professional teams and athletes from various countries.
This stage of the world championship is being organized for the first time in Central Asia. The competition program includes training, qualifying races, and the main race featuring boats moving at speeds of over 220 kilometers per hour.