АҚШ ва Исроил разведкаси Мужтабо Хоманаийни излашмоқда
Манбаларга кўра, у хавфсиз бункерда яшириниб, ташқи дунё билан воситачилар орқали алоқа қилаётган бўлиши мумкин.
'АҚШ ва Исроил разведкаси Мужтабо Хоманаийни излашмоқда'ning rasmi
АҚШ Марказий разведка бошқармаси (CIA) ва Исроилнинг Mossad разведка хизмати Эрон олий раҳбари Оятуллоҳ Али Хоманаийнинг ўғли Мужтабо Хоманаийнинг қаердалигини аниқлашга уринаётгани айтилмоқда. Бу ҳақда хорижий манбаларга таяниб Zamon.uz хабар берди.
Нашр маълумотига кўра, Мужтабо Хоманаий сўнгги 150 кундан ортиқ вақт давомида омма олдида кўринмаган ва телефон ҳамда бошқа электрон алоқа воситаларидан фойдаланмаган.
Манбаларнинг таъкидлашича, у хавфсизлиги кучайтирилган бункерда бўлиши ва ташқи дунё билан фақат воситачилар орқали мулоқот қилаётган бўлиши мумкин.
Mossadнинг собиқ юқори мартабали ходими Рами Игранинг айтишича, Исроил разведкаси Мужтабо Хоманаийнинг жойлашувини аниқлаш учун Эрондаги агентура тармоғидан фойдаланмоқда. Унинг фикрича, электрон алоқа бўлмаса ҳам, раҳбарият билан боғланишда иштирок этаётган курьерлар ва воситачилар кузатув марказида турибди.
Шу билан бирга, таҳлилчилар Мужтабо Хоманаийнинг узоқ вақт жамоатчиликдан четда қолиши Эрон раҳбарияти ичидаги айрим гуруҳлар таъсирининг кучайиши билан боғлиқ бўлиши мумкинлигини истисно этмаяпти.

The US and Israeli intelligence are searching for Mojtaba Khomanai.
According to sources, he may be hiding in a safe bunker and communicating with the outside world through intermediaries.
Image of 'The US and Israeli intelligence are searching for Mojtaba Khomanai.'
The US Central Intelligence Agency (CIA) and Israel's Mossad intelligence service are said to be trying to determine the whereabouts of Mojtaba Khamenei, the son of Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. Zamon.uz reported this, citing foreign sources.
According to the publication, Mojtaba Khamenei has not appeared in public for more than 150 days and has not used phones or other electronic communication devices.
According to sources, he may be in a high-security bunker and communicating with the outside world only through intermediaries.
According to Rami Igra, a former senior Mossad official, Israeli intelligence is using its agent network in Iran to determine Mojtaba Khamenei's location. In his opinion, even without electronic communication, the couriers and intermediaries involved in contacting the leadership are under surveillance.
At the same time, analysts do not rule out that Mojtaba Khamenei's long absence from the public eye may be related to the growing influence of certain groups within Iran's leadership.