АҚШ армиясининг F-35B қирувчиси ҳалокатга учради
АҚШ Денгиз пиёдалари корпусига тегишли F-35B бешинчи авлод қирувчи самолёти Калифорния штатидаги Сан-Диего яқинида ҳалокатга учради. Хорижий манбаларга таяниб Zamon.uz хабар берди.
Маълум қилинишича, ҳодиса Мирамар ҳарбий-ҳаво базаси яқинида содир бўлган. Учувчи фавқулодда вазиятда катапулт тизимидан фойдаланиб, самолётни тарк этишга муваффақ бўлган. У тиббий муассасага олиб борилган, шифокорлар унинг аҳволи барқарор экани ва ҳаётига хавф йўқлигини маълум қилган.
Ҳодисадан сўнг самолёт қулаган ҳудудда кучли ёнғин юзага келган. Воқеа жойига ҳарбийлар, ёнғин-қутқарув хизматлари ва махсус техникалар жалб этилган. Қутқарувчилар самолёт қолдиқлари атрофидаги ёнғинни бартараф этиш ишларини олиб борган.
F-35B — F-35 оиласига кирувчи, қисқа масофадан учиш ва вертикал қўниш имкониятига эга бўлган замонавий қирувчи самолёт ҳисобланади. Унинг бир донаси қиймати тахминан 109 миллион долларга баҳоланади.
АҚШ Ҳисоб палатаси маълумотларига кўра, мамлакат Қуролли кучларида 630 дан ортиқ F-35 турли модификациядаги самолётлар хизмат қилмоқда. Шунингдек, келгусида яна минглаб шундай қирувчиларни харид қилиш режалаштирилган.
Мазкур ҳодиса F-35 самолётлари билан боғлиқ навбатдаги авариялардан бири бўлди. Ҳозирда мутахассислар қирувчининг нима сабабдан қулаганини аниқлаш бўйича текширув бошлаган.

According to reports, the incident occurred near Miramar military air base. The pilot managed to eject from the aircraft using the ejection system in an emergency. He was taken to a medical facility, where doctors reported that his condition was stable and there was no threat to his life.
After the incident, a powerful fire broke out in the area where the plane crashed. Military personnel, fire and rescue services, and special equipment were dispatched to the scene. Rescuers carried out operations to extinguish the fire around the aircraft wreckage.
The F-35B — a modern fighter jet belonging to the F-35 family, with the capability of short takeoff and vertical landing — is considered one of the most advanced aircraft of its kind. One unit is estimated to cost approximately 109 million dollars.
According to the US Government Accountability Office, more than 630 F-35 aircraft in various modifications are in service in the country's Armed Forces. Additionally, the purchase of thousands more such fighters is planned in the future.
This incident was another in a series of accidents involving F-35 aircraft. Currently, experts have launched an investigation to determine the cause of the fighter's crash.