БМТ Бош Ассамблеяси Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан илгари сурилган резолюцияни қабул қилди
Мазкур ҳужжат аъзо давлатларнинг мутлақ кўпчилик овози билан маъқулланган. Овоз бериш жараёнида 167 та давлат резолюцияни қўллаб-қувватлаган.
'БМТ Бош Ассамблеяси Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан илгари сурилган резолюцияни қабул қилди'ning rasmi
АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси йиғилишида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси асосида тайёрланган “Ижтимоий ривожланишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюция қабул қилинди.
Ушбу ташаббус илк бор Шавкат Мирзиёев томонидан 2020 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқи давомида илгари сурилган эди.
Ўтган давр мобайнида Ўзбекистон дипломатиясининг саъй-ҳаракатлари натижасида мазкур ғоя халқаро ҳужжат шаклига келтирилди ва жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланди.
Резолюцияда парламентларнинг ижтимоий тараққиётни таъминлашдаги ўрнини кучайтириш, ижтимоий тенгликни таъминлаш, хотин-қизлар ва ёшларнинг сиёсий жараёнлардаги иштирокини кенгайтириш, шунингдек, ривожланаётган давлатлар ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари акс этган.
Ҳужжатда Ўзбекистонда ўтказилган Парламентлараро Иттифоқнинг 150-Ассамблеяси ҳамда унда қабул қилинган Тошкент декларацияси алоҳида қайд этилган.
Маълум қилинишича, резолюцияга 61 та давлат, жумладан Австрия, Германия, Хитой, Япония, Жанубий Корея, Бразилия ва Испания каби мамлакатлар ҳаммуаллиф сифатида қўшилган.
Қайд этилишича, мазкур ҳужжат Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги ташаббуслари ва парламент дипломатиясини ривожлантириш йўлидаги яна бир муҳим қадам бўлди.

UN General Assembly adopted a resolution put forward on the initiative of Shavkat Mirziyoyev
This document was approved by the absolute majority of votes of the member states. During the voting process, 167 states supported the resolution.
Image of 'UN General Assembly adopted a resolution put forward on the initiative of Shavkat Mirziyoyev'
At the meeting of the United Nations General Assembly held in New York, USA, a resolution prepared on the initiative of Uzbekistan's President Shavkat Mirziyoyev titled "On Strengthening the Role of Parliaments in Accelerating Social Development" was adopted.
This document was approved by an overwhelming majority of member states. During the voting process, 167 countries supported the resolution.
This initiative was first put forward by Shavkat Mirziyoyev during his speech at the 75th session of the UN General Assembly in September 2020.
Over the past period, as a result of Uzbekistan's diplomatic efforts, this idea was turned into an international document and supported by the world community.
The resolution reflects issues of strengthening the role of parliaments in ensuring social development, ensuring social equality, expanding the participation of women and youth in political processes, as well as strengthening cooperation among developing countries.
The document specifically notes the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in Uzbekistan and the Tashkent Declaration adopted at it.
According to reports, 61 countries joined the resolution as co-authors, including countries such as Austria, Germany, China, Japan, South Korea, Brazil, and Spain.
It was noted that this document was another important step in Uzbekistan's initiatives on the international arena and in developing parliamentary diplomacy.