Ғазода тинчлик режаси фонида қонли кун: 18 фаластинлик ҳалок бўлди
Трампнинг тинчлик келишувини назорат қилувчи "Тинчлик кенгаши" вакили Николай Младенов душанба куни Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяху ҳамда бошқа расмийлар билан учрашган.
'Ғазода тинчлик режаси фонида қонли кун: 18 фаластинлик ҳалок бўлди'ning rasmi
АҚШ Президенти Дональд Трамп Ғазо урушига барҳам бериш ва ҲАМАСни қуролсизлантиришга қаратилган келишувни олқишлаётган бир пайтда, ҳудуд аҳолиси вазият яхшиланмаётганини айтмоқда. Исроил зарбалари оқибатида бир кун ичида 18 нафар фаластинлик ҳалок бўлган. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
Нашрнинг ёзишича, Трамп 31 июль куни Ғазода тинчлик режасини амалга ошириш бўйича "катта қадам" ташланганини маълум қилган. Унинг таъкидлашича, ҲАМАС қуролсизланади ва Исроил қўшинлари босқичма-босқич ҳудуддан чиқарилади.
Бироқ амалда вазият кескинлигича қолмоқда. Исроил мудофаа вазири Исроил Кац якшанба куни Исроил армияси ҲАМАС қуролсизланмагунча ва ер ости туннеллари йўқ қилинмагунча Ғазодан чиқмаслигини билдирди.
The sun sets over Gaza
ҲАМАС эса келишувнинг қурол масаласига оид қисми амалга оширилишидан олдин Исроил ҳужумларни тўхтатиши кераклигини талаб қилмоқда.
Трампнинг тинчлик келишувини назорат қилувчи "Тинчлик кенгаши" вакили Николай Младенов душанба куни Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяху ҳамда бошқа расмийлар билан учрашган. Кенгаш маълум қилишича, асосий мақсад Ғазодаги барча қуролларни йўқ қилиш ва ҳудуд бошқарувини қуролли гуруҳлардан фуқаролик бошқарувига ўтказишдан иборат.
Шу билан бирга, фаластинлик расмийлар келишув муҳокамаларида фақат қуролсизланиш масаласига урғу берилаётгани, аммо ўт очишни тўхтатиш ва Ғазога қарши ҳужумларни бас қилиш каби бандлар эътибордан четда қолаётганидан хавотир билдирган.
Ғазода эса одамлар тинчлик умиди сўнаётганини айтмоқда. Ҳудуднинг катта қисми Исроил ҳарбий амалиётлари оқибатида вайрон бўлган.
Ғазо шаҳрида яшовчи 32 ёшли Оя Муҳаммад Закки Reuters агентлигига телефон орқали берган интервьюсида сўнгги кунлардаги ҳужумларни тасвирлаб, "Гўё уруш яна бошлангандай эди. Ҳар бир соат ёки ундан ҳам қисқа вақт ичида ҳужумлар бўлди", деган.
Military vehicles operate on the border with Gaza
Маълумотларга кўра, якшанба куни ҳалок бўлганлар орасида Ғазо шаҳридаги хонадонга берилган зарба оқибатида вафот этган эр-хотин ва уларнинг фарзанди ҳам бор. Исроил армияси мазкур ҳужумларда ҳарбий объектлар нишонга олинганини билдирган.
Миср, Қатар ва Туркия воситачилари эса давом этаётган ҳужумларни қоралаб, бу ҳолат келишув шартларига зид эканини таъкидлаган.
Айни пайтда Исроил Ғазо ҳудудининг 60–70 фоизини назорат қилаётганини маълум қилган. Исроил мудофаа вазири Исроил Кац бу ҳудудларда ҳарбийлар ҲАМАС туннелларини қидираётганини айтган.
Ғазо аҳолиси эса яна кўчирилиш хавфидан қўрқмоқда.
60 ёшли Сумаҳ Давла яшайдиган ҳудуд яқинида Исроил томонидан белгиланган "сариқ чизиқ" кенгайганини айтган.
"Биз исталган вақтда кўчирилишни кутиб турибмиз. Бутун ҳаётимиз йўқолди, келажагимиз йўқолди, фарзандларимизнинг келажаги йўқолди", — деган у.
Давла оиласи каби Ғазодаги миллионлаб одамлар уруш бошланганидан бери бир неча марта уй-жойини ташлаб кетишга мажбур бўлган.
Фаластинликлар Трампнинг тинчлик режаси эълонидан кейин вазият ўзгаришига умид қилган, аммо уларнинг сўзларига кўра, аксинча, вайронгарчилик ва кўчиришлар янада кучайган.
Ғазо соғлиқни сақлаш идоралари маълумотига кўра, октябрь ойида келишув бўйича режа илгари сурилганидан бери Исроил зарбалари оқибатида камида 1230 нафар фаластинлик ҳалок бўлган. Уларнинг аксарияти тинч аҳоли вакилларидир.
Исроил расмийлари эса шу даврда тўрт нафар ҳарбий ҳалок бўлганини билдирган.
Ҳозирча томонлар ўртасидаги келишувнинг кейинги босқичи бўйича музокаралар давом этмоқда, аммо Ғазода яшаётган фуқаролар учун уруш оқибатлари ҳануз бартараф этилгани йўқ.

U.S. President Donald Trump is welcoming a deal aimed at ending the Gaza war and disarming Hamas, while residents of the area say the situation is not improving. 18 Palestinians were killed in one day as a result of Israeli strikes. Reuters reported this.
According to the publication, Trump announced on July 31 that a "big step" had been taken to implement a peace plan in Gaza. He stressed that Hamas will be disarmed and Israeli troops will be gradually withdrawn from the area.
However, in reality the situation remains tense. Israeli Defense Minister Israel Katz said on Sunday that the Israeli army will not leave Gaza until Hamas is disarmed and underground tunnels are destroyed.
Hamas, for its part, demands that Israel stop attacks before the disarmament part of the deal is implemented.
Trump's "Peace Council" representative overseeing the peace deal, Nikolai Mladenov, met with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and other officials on Monday. The Council said the main goal is to destroy all weapons in Gaza and transfer control of the area from armed groups to civilian administration.
Meanwhile, Palestinian officials expressed concern that the deal talks focus only on disarmament, while clauses such as stopping fire and ending attacks on Gaza are being ignored.
In Gaza, people say the hope for peace is fading. A large part of the area has been destroyed by Israeli military operations.
Oya Muhammad Zakki, a 32-year-old resident of Gaza City, described the recent attacks in a phone interview with Reuters, saying, "It was as if the war had started again. There were attacks every hour or even less."
According to data, among those killed on Sunday were a husband and wife and their child who died in a strike on a home in Gaza City. The Israeli army said military targets were hit in those attacks.
Egyptian, Qatari and Turkish mediators, meanwhile, condemned the ongoing attacks and stressed that this situation contradicts the terms of the deal.
At the same time, Israel announced that it controls 60–70 percent of the Gaza Strip. Israeli Defense Minister Israel Katz said troops are searching for Hamas tunnels in these areas.
Gaza residents, meanwhile, fear further displacement.
60-year-old Sumah Dawla said the "yellow line" designated by Israel near the area where she lives has been expanded.
"We are waiting for displacement at any time. Our whole life is lost, our future is lost, our children's future is lost," — she said.
Like the Dawla family, millions of people in Gaza have been forced to leave their homes several times since the war began.
Palestinians had hoped the situation would change after Trump announced his peace plan, but according to them, on the contrary, destruction and displacement have intensified.
According to Gaza health authorities, at least 1,230 Palestinians have been killed by Israeli strikes since the plan for the deal was put forward in October. Most of them are civilians.
Israeli officials, meanwhile, said four soldiers had been killed during this period.
For now, negotiations on the next stage of the agreement between the parties continue, but the consequences of the war for citizens living in Gaza have not yet been eliminated.