Пезешкиён истеъфоси ҳақидаги хабарларга муносабат билдирди
Эрон Президенти Масъуд Пезешкиён ўзининг истеъфога чиқиши ҳақида ижтимоий тармоқлар ва айрим оммавий ахборот воситаларида тарқалган хабарларни рад этди. Бу ҳақда Anadolu агентлиги хабар берди.
Пезешкиён телевидение орқали мурожаатида лавозимини тарк этиш нияти йўқлигини билдирган.
“Агар истеъфога чиқмоқчи бўлсам, буни очиқ эълон қилардим. Мен истеъфога чиқмайман ва курашни давом эттираман”, деган Эрон Президенти.
Шунингдек, у олий раҳбар Можтаба Хоманаий ҳамда мамлакат қуролли кучлари билан ўртасида келишмовчилик мавжудлиги ҳақидаги даъволарни ҳам инкор этди.
“Барча давлат тузилмалари тўлиқ ҳамжиҳатликда фаолият юритмоқда. Ҳар қандай келишмовчилик юзага келган тақдирда ҳам, қуролли кучлар Хоманаий томонида бўлишини ҳамма яхши билади”, деган Пезешкиён.
Аввалроқ Эрон мухолифатига яқин айрим оммавий ахборот воситалари Пезешкиён бир неча бор истеъфо бериш ҳақида ариза ёзганини иддао қилган эди.
Эслатиб ўтамиз, Эрон ва АҚШ ўртасидаги кескинлик жорий йилнинг февраль ойида Вашингтон ва Исроил Теҳронга қарши қўшма ҳарбий амалиёт бошлаганидан кейин янада кучайган. Бунга жавобан Эрон Форс кўрфазидаги АҚШ ҳарбий объектлари жойлашган ҳудудларга дрон ва ракеталар билан зарбалар йўллаган.
Апрель ойида икки томон ўт очишни тўхтатиш бўйича келишувга эришган эди. Кейинчалик июнь ойида Покистон воситачилигида ҳарбий можарони тугатиш ва барқарор тинчликка эришишга қаратилган англашув меморандуми имзоланган.
Бироқ июль ойида ушбу келишув барбод бўлиб, томонлар қарийб икки ҳафта давомида ўзаро зарбалар алмашди. Кейинроқ АҚШ Президенти Дональд Трамп музокаралар бошланганини маълум қилиб, бомбардимонлар тўхтатилганини эълон қилди.

Iranian President Masoud Pezeshkian denied reports circulated on social media and in some media outlets about his resignation. The Anadolu Agency reported this.
In an address on television, Pezeshkian said he had no intention of leaving his post.
“If I wanted to resign, I would announce it openly. I am not resigning and will continue the struggle,” said the Iranian President.
He also denied claims that there are disagreements between him and the supreme leader, Mojtaba Khamenei, as well as the country's armed forces.
“All state structures are operating in full solidarity. Everyone knows well that if any disagreement arises, the armed forces will be on Khamenei's side,” said Pezeshkian.
Earlier, some media outlets close to the Iranian opposition had claimed that Pezeshkian had submitted a resignation request several times.
It is worth recalling that tensions between Iran and the United States intensified further in February of this year after Washington and Israel launched a joint military operation against Tehran. In response, Iran carried out drone and missile strikes on areas in the Persian Gulf where US military facilities are located.
In April, the two sides reached a ceasefire agreement. Later, in June, with Pakistan's mediation, a memorandum of understanding was signed aimed at ending the military conflict and achieving lasting peace.
However, in July, this agreement collapsed, and the sides exchanged strikes for nearly two weeks. Later, US President Donald Trump announced the start of negotiations and declared that the bombings had been halted.