Туркияда ўзбекистонликлар кўп яшайдиган Истанбулда кенг кўламли рейд ўтказилди
Туркиянинг Истанбул шаҳрида кенг кўламли хавфсизлик рейди ўтказилди. Операция давомида 819 нафар шахс қўлга олинган, юзлаб қуроллар ва гиёҳванд моддалар мусодара қилинган.
Қайд этилишича, 4 август куни Истанбулда ўтказилган "Huzur İstanbul" ("Тинч Истанбул") операцияси давомида 315 минг 909 нафар шахс текширилган. Улар орасида турли жиноятлар бўйича қидирувда бўлган 396 нафар гумондор ҳам бор.
Операция Истанбул Жамоат хавфсизлиги бошқармаси мувофиқлигида икки босқичда ўтказилган. Биринчи босқичда 195 та назорат пунктида 1209 нафар ходим иштирокида текширувлар амалга оширилган. Тадбирга полиция вертолёти ҳамда Денгиз порти бошқармасига қарашли бешта катер жалб этилган.
Иккинчи босқичда эса жамоат жойларида 1104 нафар ходим иштирокида текширувлар олиб борилган.
Рейд давомида 18 та рўйхатдан ўтмаган тўппонча, 4 та ов милтиғи, 4 та газли тўппонча, 180 дона ўқ-дори, 607 грамм гиёҳванд модда ҳамда 618 дона гиёҳвандлик таблеткаси аниқланган.
Шунингдек, гиёҳванд моддалар савдосидан олингани тахмин қилинаётган 5405 турк лираси ва 200 АҚШ доллари ҳам мусодара қилинган.
Ҳуқуқ-тартибот ходимлари 519 та жамоат объектини текширган. Уларнинг бештаси бўйича маъмурий баённома расмийлаштирилган.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги бўйича ўтказилган назоратлар давомида 41 минг 292 та автомобиль ва 2040 та мотоцикл текширилган. Қоидабузарлик содир этган 2528 та транспорт воситаси ҳамда 67 нафар ҳайдовчига нисбатан чора кўрилган.
Қоидабузар ҳайдовчиларга жами 3 миллион 461 минг 14 турк лираси миқдорида жарима қўлланилган.
Маълумот учун, Туркияда ўзбекистонлик фуқаролар 90 кун давомида визасиз қолиши мумкин. Ушбу муддатдан ошган ҳолларда эса мамлакат миграция органларидан тегишли рухсат олиши талаб этилади.
Ўзбекистоннинг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси маълумотига кўра, ҳозирда Туркияда қарийб 130 минг нафар ўзбекистонлик истиқомат қилмоқда. Уларнинг 80 минг нафари қонуний асосда яшаса, тахминан 50 минг нафар фуқаро миграция талабларини бузган ҳолда қолмоқда.
Таққослаш учун, 2026 йил февраль ойида Туркияда яшаш ҳуқуқига эга ўзбекистонликлар сони 60 минг нафар атрофида бўлган, ноқонуний яшовчилар эса 70 минг нафарни ташкил этган эди. Шу тариқа ярим йил ичида қонуний мақом олган ўзбекистонликлар сони 20 минг нафарга кўпайган, ноқонуний яшовчилар сони эса шунчага камайган.

In Turkey, in Istanbul, where many Uzbekistanis live, a large-scale raid was conducted.
A large-scale security raid was conducted in Istanbul, Turkey. During the operation, 819 individuals were detained, and hundreds of weapons and narcotic substances were seized.
According to reports, during the "Huzur İstanbul" ("Peaceful Istanbul") operation conducted in Istanbul on August 4, 315,909 individuals were checked. Among them were 396 suspects who had been wanted for various crimes.
The operation was carried out in two stages under the coordination of the Istanbul Public Security Directorate. In the first stage, checks were conducted at 195 checkpoints with the participation of 1,209 personnel. A police helicopter and five boats belonging to the Marine Port Directorate were involved in the operation.
In the second stage, checks were carried out in public places with the participation of 1,104 personnel.
During the raid, 18 unregistered pistols, 4 hunting rifles, 4 gas pistols, 180 rounds of ammunition, 607 grams of narcotic substances, and 618 narcotic tablets were found.
Additionally, 5,405 Turkish liras and 200 US dollars, allegedly obtained from the sale of narcotic substances, were also confiscated.
Law enforcement officers inspected 519 public facilities. Administrative reports were drawn up regarding five of them.
During the traffic safety checks, 41,292 cars and 2,040 motorcycles were inspected. Measures were taken against 2,528 vehicles and 67 drivers that committed violations.
A total of 3,461,014 Turkish liras in fines was imposed on violating drivers.
For reference, Uzbek citizens can stay in Turkey without a visa for 90 days. In cases exceeding this period, they are required to obtain an appropriate permit from the country’s migration authorities.
According to the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul, approximately 130,000 Uzbek nationals currently reside in Turkey. Of these, 80,000 live legally, while about 50,000 citizens remain in violation of migration requirements.
For comparison, in February 2026, the number of Uzbeks with the right to reside in Turkey was around 60,000, while illegal residents amounted to 70,000. Thus, within six months, the number of Uzbeks who obtained legal status increased by 20,000, while the number of illegal residents decreased by the same amount.