42,5 млрд сўм солиқ тўлашдан бўйин товлаганлар фош этилди
Тошкент вилоятида бир қатор корхоналар масъуллари томонидан солиқ қонунчилиги бузилгани аниқланди. Улар давлат бюджетига тўланиши лозим бўлган 42,5 млрд сўмлик солиқларни тўлашдан қасддан бўйин товлаганликда гумон қилинмоқда.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ҳамда Солиқ қўмитаси ҳамкорлигида ўтказилган терговга қадар текширув давомида 6 та МЧЖ раҳбарлари ва бошқа масъул шахслар томонидан бир қатор қонунбузилишлар содир этилгани аниқланган.
Маълум бўлишича, ушбу корхоналар 32,6 млрд сўмлик қўшилган қиймат солиғини бюджетдан асоссиз равишда қайтариб олган. Шунингдек, 195,9 млрд сўмлик маҳсулотларни нақд пулга сотиб, тушумларни банк ҳисоб рақамларига кирим қилмагани айтилмоқда.
Текширув жараёнида Тошкент вилояти солиқ бошқармаси айрим масъул ходимлари томонидан ўтказилган аудит текширувларида ҳам қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган.
Қайд этилишича, аудит далолатномаларида 5,2 млрд сўмлик солиқлар ҳисобланмасдан расмийлаштирилгани оқибатида давлат ва жамият манфаатларига катта миқдорда зарар етказилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In Tashkent region, violations of tax legislation by officials of a number of enterprises were detected. They are suspected of deliberately evading payment of taxes totaling 42.5 billion soums that should have been paid to the state budget.
During a pre-investigation check conducted jointly by the Department under the General Prosecutor's Office and the Tax Committee, it was established that heads of 6 LLCs and other responsible persons committed a number of violations.
It was reported that these enterprises unjustifiably refunded 32.6 billion soums of value-added tax from the budget. Also, it is said that they sold products worth 195.9 billion soums for cash and did not credit the proceeds to bank accounts.
During the inspection, violations were also found in audit checks conducted by some responsible employees of the Tashkent region tax administration.
It was noted that as a result of audits formalized without calculating taxes totaling 5.2 billion soums, significant damage was caused to the interests of the state and society.
A criminal case has been initiated on this matter under the relevant articles of the Criminal Code. Investigative actions are currently ongoing.