Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяху АҚШ Президенти Дональд Трампнинг Ғазо урушига барҳам бериш бўйича 15 банддан иборат режасини тўлиқ қабул қилмаслигини маълум қилди. Унинг айтишича, ҲАМАС тўлиқ қуролсизлантирилмагунча Исроил армияси Ғазодан чекинмайди. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
Нетаньяху 9 август куни ўнг қанот ҳукумати йиғилишида Исроил Трампнинг 15 банддан иборат ҳужжатини қабул қилмаслигини айтган.
"Исроил 15 банддан иборат ҳужжатни қабул қилмайди. Ҳарбийлар ҲАМАС қуролсизлантирилмагунча ҳеч қандай чекинишни амалга оширмайди. Биз оғир қуроллар, енгил қуроллар — барча қуроллар ҳақида гапиряпмиз", деган Нетаньяху.
Бош вазирнинг таъкидлашича, Исроил "сохта қуролсизлантириш"га рози бўлмайди. У ҳақиқий ва тўлиқ қуролсизлантириш талаб қилинаётганини билдирган.
Нетаньяху айни вақтда АҚШ томони билан режа юзасидан музокаралар давом этаётганини ҳам айтган.
Трампнинг режасида нима бор?
Дональд Трамп ўтган ой Ғазодаги урушни тугатиш бўйича режасида "муҳим силжиш"га эришилганини маълум қилганди.
15 банддан иборат режага кўра, ҲАМАС қуролсизланиши, Исроил қўшинлари Ғазодан босқичма-босқич чиқарилиши, анклав хавфсизлиги эса янги Фаластин полицияси ҳамда Халқаро барқарорлаштириш кучлари томонидан таъминланиши керак.
Бироқ режани амалга ошириш кетма-кетлиги бўйича томонлар ўртасида келишмовчиликлар юзага келган.
Исроил ҲАМАС қуролсизлантирилмагунча қўшинларини олиб чиқмаслигини билдирмоқда. ҲАМАС эса қуролсизланиш бўйича мажбуриятларни бажаришдан аввал Исроил ҳужумларни тўхтатиши ва қўшинларини олиб чиқиши лозимлигини айтмоқда.
ҲАМАСнинг юқори мартабали вакили Басем Наим 9 август куни гуруҳ Қоҳирада воситачилар билан 10 кун аввал келишилган йўл харитасига содиқ қолишини билдирди.
"Биз воситачилар ва АҚШ кафили Нетаньяху ҳамда унинг ҳукуматини йўл харитасига амал қилишга ва ички сиёсий ҳамда сайлов сабаблари билан жараёнга тўсқинлик қилмасликка ундашини кутяпмиз", деган Наим.
Ғазодаги ҳарбий ҳаракатлар камайган
Айни пайтда Исроил Ғазодаги ҳарбий ҳаракатларини сезиларли даражада камайтирган.
Reuters маълумотига кўра, 3 август куни Трамп маъмуриятининг Ғазо бўйича вакили Николай Младенов Биньямин Нетаньяху билан учрашганидан кейин Исроил армияси Ғазода фақат "зудлик билан таҳдид" деб баҳоланган ҳолатларга қарши ҳаракат қилиши ва деярли ҳар куни амалга оширилаётган мақсадли ҳужумларни тўхтатишига келишилган.
Младенов 9 август куни Ғазодаги янги йўл харитаси бўйича муҳокамалар давом этаётганини билдирган.
Нетаньяхунинг позициясини Исроил Молия вазири, ўнг қанот сиёсатчиси Безалел Смотрич ҳам қўллаб-қувватлаган.
"Биз урушга асосий мақсад — ҲАМАСни йўқ қилиш учун кирганмиз. Қўшинлар Ғазо секторида ҳатто бир миллиметрга ҳам чекинмаслиги керак", деган Смотрич.
ҲАМАС қуролларини топширишга рози, аммо...
Трамп режасига кўра, ҲАМАС ўз қуролларини АҚШ қўллаб-қувватлайдиган фаластинлик технократлар маъмуриятига топшириши керак.
ҲАМАС эса "қуролсизланиш" атамасидан фойдаланмасдан, қуролларни сақлаш учун топширишга рози бўлганини билдирган. Гуруҳ келишувни амалга ошириш Исроилнинг ўз мажбуриятларини, жумладан, қўшинларни олиб чиқиш ва ҳужумларни тўхтатиш талабларини бажаришига боғлиқ эканини айтган.
Исроил эса 2023 йил 7 октябрдаги ҳужумда иштирок этган ҲАМАС жангариларини таъқиб қилишни давом эттиришини билдирган.
Ғазодаги қурбонлар сони 1 250 нафардан ошди
Ғазо соғлиқни сақлаш идоралари маълумотларига кўра, 2025 йил октябрь ойида АҚШ воситачилигида эришилган сулҳдан кейин Исроил ҳужумлари оқибатида 1 250 нафардан ортиқ киши ҳалок бўлган. Уларнинг аксарияти тинч аҳоли вакилларидир.
Айни пайтда Исроил қўшинлари Ғазо ҳудудининг учдан икки қисмини эгаллаб тургани айтилмоқда. Анклавдаги 2 миллиондан ортиқ аҳолининг деярли барчаси эса соҳил бўйидаги, ҲАМАС назоратида қолган тор ҳудудга сиқиб қўйилган.

Israel will not withdraw its troops from Gaza until Hamas is disarmed — Netanyahu
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has announced that he does not fully accept the 15-point plan by US President Donald Trump to end the Gaza war. He said that the Israeli army will not withdraw from Gaza until Hamas is completely disarmed. Reuters reported this.
On August 9, at a meeting of the right-wing government, Netanyahu said that Israel would not accept Trump's 15-point document.
"Israel will not accept the 15-point document. The military will not carry out any withdrawal until Hamas is disarmed. We are talking about heavy weapons, light weapons — all weapons," Netanyahu said.
The Prime Minister stressed that Israel will not agree to a "fake disarmament." He indicated that a real and complete disarmament is required.
Netanyahu also said that negotiations with the US side on the plan are currently ongoing.
What does Trump's plan contain?
Donald Trump announced last month that a "significant breakthrough" had been achieved in his plan to end the war in Gaza.
According to the 15-point plan, Hamas is to be disarmed, Israeli troops are to be gradually withdrawn from Gaza, and the security of the enclave is to be ensured by a new Palestinian police force and International Stabilization Forces.
However, disagreements have arisen between the parties over the sequencing of the plan's implementation.
Israel says it will not withdraw its troops until Hamas is disarmed. Hamas, for its part, says that before fulfilling disarmament commitments, Israel must stop attacks and withdraw its troops.
A senior Hamas official, Basem Naim, said on August 9 that the group remains committed to the roadmap agreed with mediators in Cairo 10 days earlier.
"We expect the mediators and the US guarantor to urge Netanyahu and his government to adhere to the roadmap and not to obstruct the process for internal political and electoral reasons," Naim said.
Military operations in Gaza have decreased
At present, Israel has significantly reduced its military operations in Gaza.
According to Reuters, after Trump administration's Gaza envoy Nicholas Mladenov met with Benjamin Netanyahu on August 3, it was agreed that the Israeli army would only act against situations assessed as "imminent threat" in Gaza and would stop the targeted attacks being carried out almost daily.
Mladenov said on August 9 that discussions on the new roadmap for Gaza are ongoing.
Netanyahu's position was also supported by Israel's Finance Minister, right-wing politician Bezalel Smotrich.
"We entered the war with the main goal — destroying Hamas. The troops must not retreat even one millimeter in the Gaza Strip," Smotrich said.
Hamas agrees to hand over its weapons, but...
According to Trump's plan, Hamas must hand over its weapons to a US-backed Palestinian technocratic administration.
Hamas, without using the term "disarmament," said it agreed to hand over weapons for storage. The group said that implementing the agreement depends on Israel fulfilling its obligations, including withdrawing troops and stopping attacks.
Israel, for its part, said it would continue to pursue Hamas militants who took part in the attack on October 7, 2023.
The number of casualties in Gaza exceeds 1,250
According to Gaza health authorities, more than 1,250 people have been killed as a result of Israeli attacks since the ceasefire brokered by the US in October 2025. Most of them are civilians.
It is reported that Israeli troops currently occupy two-thirds of Gaza's territory. Almost all of the enclave's more than 2 million residents have been squeezed into a narrow coastal area remaining under Hamas control.