Наманганда 577 миллион сўмлик ҳужжатсиз дори воситалари аниқланди
Ҳозирда мазкур шахсга нисбатан Жиноят кодексининг 186³-моддаси 3-қисми "а" банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
'Наманганда 577 миллион сўмлик ҳужжатсиз дори воситалари аниқланди'ning rasmi
Наманган шаҳрида тегишли ҳужжатлари бўлмаган ва сифати кафолатланмаган 577 миллион сўмдан ортиқ қийматдаги дори воситалари аниқланди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш йўналишида ДХХ, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Божхона қўмитаси ходимлари ҳамкорлигида тезкор тадбир ўтказилган.
Тадбир давомида Наманган шаҳридаги хонадонлардан бири холислар иштирокида кўздан кечирилган. Унда 1996 йилда туғилган фуқаро томонидан келгусида сотиш мақсадида санитария қоидаларига зид равишда сақлаб келинган дори воситалари аниқланган.
Хусусан, тегишли ҳужжатлари бўлмаган ва сифати кафолатланмаган 56 турдаги жами 13 минг 184 дона дори воситаси ашёвий далил сифатида олинган. Улар орасида "Сефотаксим", "Бифидумбактерин", "Атропин", "Тидомет форте" каби препаратлар ҳам бор.
Аниқланишича, хонадондаги "яширин омбор"да сақланган дори воситалари қўшни республика ҳудудидан айланма йўллар орқали олиб кирилган.
Баҳолаш хулосасига кўра, мусодара қилинган дори воситаларининг умумий қиймати 577 миллион 381 минг сўмни ташкил этган.
Тезкор тадбирлар давомида тақиқланган маҳсулотларнинг ҳақиқий эгаси ҳам қўлга олинган.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йилда ҳам Наманган вилоятида тегишли ҳужжатлари бўлмаган, умумий қиймати 1,2 миллиард сўмлик дори воситалари ва тиббий буюмлар сақланаётган омборхоналар аниқланган эди.

In Namangan, medicinal products without documents worth 577 million soums were detected.
Currently, a criminal case has been initiated against this person under Article 186³, Part 3, paragraph "a" of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.
Image of 'In Namangan, medicinal products without documents worth 577 million soums were detected.'
In Namangan city, medicines worth more than 577 million soums that lacked proper documents and whose quality was not guaranteed were found. This was reported by the State Security Service.
According to the report, an operational measure was conducted in cooperation with employees of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes, and the Customs Committee in the area of protecting public health.
During the measure, one of the residences in Namangan city was inspected in the presence of witnesses. There, medicines stored in violation of sanitary rules by a citizen born in 1996 for the purpose of future sale were found.
In particular, a total of 13,184 units of 56 types of medicines that lacked proper documents and whose quality was not guaranteed were seized as material evidence. Among them are preparations such as "Cefotaxime", "Bifidumbacterin", "Atropine", "Tidomet Forte".
It was found that the medicines stored in the "hidden warehouse" in the residence had been brought from the territory of a neighboring republic through roundabout routes.
According to the assessment conclusion, the total value of the confiscated medicines amounted to 577 million 381 thousand soums.
During the operational measures, the actual owner of the prohibited products was also detained.
Currently, a criminal case has been initiated against this person under Article 186³, Part 3, Clause "a" of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.
Let us recall that in 2024 as well, warehouses storing medicines and medical products without proper documents, with a total value of 1.2 billion soums, were found in Namangan region.
In Namangan, medicinal products without documents worth 577 million soums were detected. - Darakchi.uz