Таиланддан Ўзбекистонга 4,6 кг мефедрон олиб киришга уринган шахслар ушланди
Мазкур ҳолатлар юзасидан ушланган шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг 246-моддаси 2-қисми (контрабанда) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
'Таиланддан Ўзбекистонга 4,6 кг мефедрон олиб киришга уринган шахслар ушланди'ning rasmi
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари "Тошкент-АЭРО" ихтисослаштирилган божхона комплекси билан ҳамкорликда ўтказган тезкор тадбирда Таиланддан Ўзбекистонга синтетик наркотик моддалар олиб кирилишига чек қўйди. Ҳодиса юзасидан жиноят иши қўзғатилди.
Маълум қилинишича, "Бангкок — Тошкент" йўналишида парвоз қилган, 2004 йилда Жиззах вилоятида ва 1993 йилда пойтахтда туғилган икки нафар фуқаро Тошкент халқаро аэропортида текширувдан ўтказилган.
Текширув давомида уларнинг юклари орасидан шиша ва алюминий идишларга жойланган ҳамда яширилган 4,6 килограмм "мефедрон" синтетик наркотик моддаси аниқланган.
Шундан сўнг уларнинг Тошкент шаҳридаги яшаш манзили ҳам кўздан кечирилган. У ердан 1,5 литр гашиш мойи ва 8 литр эритувчи восита топилиб, белгиланган тартибда расмийлаштириб олинган.
Тезкор тадбирлар давомида хориждан олиб келинган наркотик моддаларни Тошкент шаҳрида қабул қилиб олган вақтда 1997 йилда Жиззах вилоятида туғилган яна бир шахс ҳам ушланган. Ундан 635 грамм "альфа-PVP" наркотик моддаси мусодара қилинган.
Амалдаги қонунчиликка кўра, бундай жиноятни содир этганлик учун 10 йилдан 20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланган.

Individuals who attempted to bring 4.6 kg of mephedrone from Thailand to Uzbekistan were detained.
In connection with these circumstances, a criminal case has been initiated against the detained persons under Part 2 of Article 246 of the Criminal Code (smuggling), and investigative actions are being carried out.
Image of 'Individuals who attempted to bring 4.6 kg of mephedrone from Thailand to Uzbekistan were detained.'
Employees of the State Security Service, in an operational operation conducted in cooperation with the "Tashkent-AERO" specialized customs complex, put a stop to the import of synthetic narcotic substances from Thailand to Uzbekistan. A criminal case was initiated regarding the incident.
According to reports, two citizens, one born in 2004 in Jizzakh region and another born in 1993 in the capital, who were flying on the Bangkok — Tashkent route, were inspected at Tashkent International Airport.
During the inspection, 4.6 kilograms of the synthetic narcotic substance "mephedrone," placed and hidden in glass and aluminum containers, were found among their luggage.
Subsequently, their place of residence in Tashkent city was also examined. There, 1.5 liters of hashish oil and 8 liters of solvent were found and officially seized in the prescribed manner.
During the operational measures, another person, born in 1997 in Jizzakh region, was also detained while receiving narcotic substances brought from abroad in Tashkent city. From him, 635 grams of the narcotic substance "alpha-PVP" were confiscated.
According to current legislation, the commission of such a crime is punishable by deprivation of liberty for 10 to 20 years.