Бойсунда аварияли қудуқни ёпиш ишлари бошланди
15 август куни Сурхондарё вилоятининг Бойсун туманидаги "Мустақилликнинг 25 йиллиги" конида аварияли қудуқни ёпиш бўйича амалий ишлар бошланди. Бу ҳақда "Ўзбекнефтегаз" маълум қилди.
Шу муносабат билан "Ўзбекнефтегаз" АЖ бошқарув раиси Абдуғани Санғинов, Бойсун тумани ҳокими Баҳодир Шукуров ва бошқа мутасаддилар конга бориб, "Кофрун" қишлоғи фаоллари ҳамда лойиҳада иштирок этаётган Хитойнинг CNPC корпорацияси мутахассислари билан учрашди.
Учрашувда аварияли қудуқни ёпиш лойиҳаси доирасида амалга ошириладиган ишлар ва хавфсизлик чоралари муҳокама қилинди. Маҳаллий аҳоли билан ҳам суҳбат ўтказилди.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил 1 сентябрь куни кондаги 604-сонли қудуқда бурғилаш ишлари вақтида технологик жараён бузилиши оқибатида водород сульфиди сизиб чиққан. Ҳодиса ортидан яқин ҳудудда яшовчи аҳоли хавфсиз жойларга эвакуация қилинган.

In Boysun, work to seal the emergency well has begun.
On August 15, practical work began to close an emergency well at the "25 Years of Independence" field in the Boysun district of the Surkhandarya region. Uzbekneftegaz reported this.
In this regard, the chairman of the management board of Uzbekneftegaz JSC, Abdugani Sanginov, the hokim of Boysun district, Bakhodir Shukurov, and other officials visited the field and met with activists of the "Kofrun" village as well as specialists from China's CNPC corporation participating in the project.
At the meeting, the work to be carried out within the framework of the emergency well closure project and safety measures were discussed. A conversation was also held with the local population.
Let us remind you that on September 1, 2024, during drilling operations at well No. 604 in the field, hydrogen sulfide leaked as a result of a disruption of the technological process. Following the incident, residents living in the nearby area were evacuated to safe places.