Мирзиёев Трампга Вашингтонда ўрнатиш учун икки анъанавий ўзбек айвонини совға қилди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ Президенти Дональд Трампга Вашингтондаги паркка ўрнатиш учун анъанавий ўзбек услубидаги икки айвонни совға қилди. Бу ҳақда “The New York Times” хабар берди.
Қайд этилишича, айвонлар Вашингтондаги Ғарбий Потомак паркига ўрнатилади. Мазкур ҳудудда Трамп ташаббуси билан Америка қаҳрамонлари миллий боғини ташкил этиш режалаштирилган.
АҚШ Ички ишлар вазирлиги коммуникациялар бўйича директори Кэти Мартиннинг айтишича, Мирзиёев ўзбекларнинг анъанавий айвонларини Трампга АҚШ халқи номидан қабул қилиши учун совға қилган. Айвонларни куз охирига қадар паркка ўрнатиш режалаштирилган.
Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиси Фурқат Сидиқов ҳам совға ҳақида фикр билдириб, ўзбек санъати Вашингтондаги Миллий қаҳрамонлар боғининг бир қисмига айланишидан фахрланишини таъкидлади.
“Икки анъанавий ўзбек айвони — Ўзбекистон Президентининг АҚШ Президенти ва Америка халқига совғаси — дўстлигимиз ва стратегик шериклигимизнинг рамзи бўлади”, — деб ёзди элчи.
Трамп режалаштираётган лойиҳа доирасида паркда ҳовузлар, умумий овқатланиш масканлари, амфитеатр ҳамда машҳур америкаликларнинг 250 та реал ўлчамдаги ҳайкалини ўрнатиш кўзда тутилган.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev presented U.S. President Donald Trump with two traditional Uzbek iwans for installation in a park in Washington. The New York Times reported this.
It was noted that the iwans will be installed in West Potomac Park in Washington. In that area, on Trump's initiative, a National Garden of American Heroes is planned to be established.
According to Katie Martin, Director of Communications at the U.S. Department of the Interior, Mirziyoyev gave the traditional Uzbek iwans to Trump to accept on behalf of the American people. The iwans are planned to be installed in the park by the end of autumn.
Uzbekistan's Ambassador to the U.S., Furkat Sidikov, also commented on the gift, emphasizing that he is proud that Uzbek art will become part of the National Garden of American Heroes in Washington.
“Two traditional Uzbek iwans — a gift from the President of Uzbekistan to the President of the United States and the American people — will be a symbol of our friendship and strategic partnership,” the ambassador wrote.
Under the project Trump is planning, the park is to feature ponds, dining facilities, an amphitheater, and 250 life-size statues of famous Americans.