Сариосиё—Термиз йўналишидаги поезддаги ҳолат юзасидан ўрганиш бошланди
Қайд этилишича, дам олиш ва байрам кунларида йўловчилар оқимининг кескин ортиши сабабли айрим қатновларда гавжумлик кузатилиши мумкин.
'Сариосиё—Термиз йўналишидаги поезддаги ҳолат юзасидан ўрганиш бошланди'ning rasmi
Сариосиё—Термиз йўналишида ҳаракатланувчи поездда йўловчилар вагон йўлакларида тўпланиб қолгани акс этган видео ижтимоий тармоқларда тарқалди. Ҳолат юзасидан масъул мутахассислар томонидан ўрганиш ишлари бошланган. Бу ҳақда "Ўзтемирйўлйўловчи" АЖ матбуот хизмати маълум қилди.
Тарқалган видеода вагонда йўловчилар жуда кўплиги, совитиш тизими ишламаётгани айтилган. Шунингдек, поездда кекса ёшдаги инсонлар, ёш болалар ва чақалоқли аёллар ҳам борлиги қайд этилган.
"Ўзтемирйўлйўловчи" АЖ маълумотига кўра, Сариосиё—Термиз йўналишида қатновни амалга ошираётган шаҳарлараро поезд 4 та йўловчи вагонидан иборат. Ушбу поездда чипталар ўриндиқ рақами кўрсатилмаган ҳолда, яъни жойсиз сотилади.
Йўловчилар амалдаги чипта асосида поездга чиқади ва бўш ўринларга жойлашади. Ҳар бир вагон 81 нафар йўловчини ўтирган ҳолда ташишга мўлжалланган.
"Поезд вагонлари йўловчилар учун зарур қулайликлар билан таъминланган. Жумладан, ёз мавсумида совитиш, қиш мавсумида эса иситиш тизимларининг узлуксиз ишлаши таъминланади. Ижтимоий тармоқларда тарқалган ҳолат юзасидан масъул мутахассислар томонидан ўрганиш ишлари олиб борилмоқда. Йўловчиларга янада қулай, хавфсиз ва сифатли хизмат кўрсатиш мақсадида зарур чоралар кўрилади", — дейилади расмий муносабатда.
Матбуот хизмати фуқароларни тасдиқланмаган ёки бир томонлама талқин қилинган маълумотларга эмас, балки расмий ахборот манбаларига таянишга чақирди.
Эслатиб ўтамиз, бундан бир неча кун аввал Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов вилоятдаги транспорт тизими, хусусан, поездлар ва вагонлардаги шароитларни танқид қилган эди.
"Темирйўлда умуман шароит йўқ. Вагонга минган одам Тошкентга боргунча касал бўлиб қоляпти. На совитиш тизими ишлайди, на шароит бор. На билет бор, на вокзалда шароит бор. Сариосиёга қатнайдиган Термиздан шаҳар атрофи поездларига одам ташиб бўлмайди унинг ичида", — деган эди вилоят раҳбари.
Ҳоким шунингдек, транспорт прокуратураси ва масъул идораларнинг вазиятга эътиборсизлигини танқид қилиб, транспорт прокурорини ҳолатга томошабин бўлиб турмасликка чақирган.

An investigation has begun regarding the situation on the train on the Sariosiyo—Termiz route.
As noted, due to the sharp increase in passenger flow on weekends and holidays, crowding may be observed on some routes.
Image of 'An investigation has begun regarding the situation on the train on the Sariosiyo—Termiz route.'
A video showing passengers crowding in the aisles of a train traveling on the Sariosiyo—Termiz route has spread on social media. Specialists in charge have begun an investigation into the situation. The press service of "O'ztemiryo'lovchi" JSC reported this.
In the circulated video, it is stated that there are too many passengers in the carriage and the cooling system is not working. It was also noted that there are elderly people, young children, and women with infants on the train.
According to "O'ztemiryo'lovchi" JSC, the intercity train operating on the Sariosiyo—Termiz route consists of 4 passenger carriages. On this train, tickets are sold without indicating seat numbers, that is, without assigned seats.
Passengers board the train on the basis of a valid ticket and take empty seats. Each carriage is designed to carry 81 passengers in a seated position.
It is noted that due to a sharp increase in passenger flow during weekends and holidays, crowding may be observed on some trips.
"Train carriages are provided with necessary conveniences for passengers. In particular, uninterrupted operation of cooling systems in summer and heating systems in winter is ensured. Specialists in charge are conducting an investigation into the situation that spread on social media. Necessary measures will be taken to provide passengers with even more comfortable, safe, and quality service," the official statement says.
The press service called on citizens to rely on official information sources rather than unconfirmed or one-sided interpreted information.
Let us remind that a few days ago, the governor of Surkhandarya region, Ulugbek Qosimov, criticized the transport system in the region, in particular, the conditions in trains and carriages.
"There are no conditions at all on the railway. A person who boards the carriage becomes ill by the time he reaches Tashkent. Neither the cooling system works, nor are there any conditions. There are no tickets, nor are there conditions at the station. People cannot be transported in the suburban trains running from Termiz to Sariosiyo; it is impossible inside it," the regional leader had said.
The governor also criticized the transport prosecutor's office and responsible agencies for their inattention to the situation, calling on the transport prosecutor not to remain a spectator to the situation.
An investigation has begun regarding the situation on the train on the Sariosiyo—Termiz route. - Darakchi.uz