Исроилда “Сумуд” флотилияси фаоллари таҳқирланди
Исроил Миллий хавфсизлик вазири Итамар Бен-Гвир Фаластинга гуманитар ёрдам олиб кетаётган “Сумуд” флотилияси фаоллари қўлга олинганидан кейинги ҳолат акс этган видеони эълон қилди. Видеода фаолларнинг тиз чўктирилгани ва уларга Исроил мадҳияси эшиттирилгани халқаро танқидларга сабаб бўлди.
Видеода қўлга олинган фаоллар қўллари орқага қайрилган ҳолда олиб кетилгани, кейин эса бетон майдонда тиз чўктирилиб, бошларини ерга эгишга мажбурлангани тасвирланган. Шунингдек, уларга Исроил мадҳияси қўйиб берилгани ҳам кўринади.
Кадрлар фонида Бен-Гвирнинг қўриқчиларга “уларнинг қичқириқларига эътибор берманг” дегани эшитилади. Вазир видео остида “Терроризм тарафдорларини мана шундай кутиб оламиз” деб ёзган.
Мазкур ҳолат нафақат Европа давлатлари, балки Исроил расмийлари томонидан ҳам танқид қилинди. Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяху мамлакат “провокацион флотилиялар”нинг ҳудудий сувларга киришини тўхтатишга ҳақли эканини айтган бўлса-да, Бен-Гвирнинг ҳаракатлари “Исроил қадриятлари ва меъёрларига мос эмас”лигини таъкидлади.
Исроил ташқи ишлар вазири Гидеон Саъар эса Бен-Гвирни “давлатга уятли шоу орқали зарар етказганликда” айблади.
Буюк Британия ташқи ишлар вазири Иветт Купер видеодан “даҳшатга тушгани”ни билдириб, бу инсон шаъни ва қадр-қимматига зид эканини айтди.
Италия бош вазири Жоржа Мелони эса фаоллар, жумладан Италия фуқаролари таҳқирлангани учун Исроилдан расмий узр сўрашни талаб қилди. Шунингдек, Италия ташқи ишлар вазирлиги Исроил элчисини чақиртириши маълум қилинди.

In Israel, activists of the “Sumud” flotilla were insulted.
Israeli National Security Minister Itamar Ben-Gvir released a video showing the situation after the activists of the "Sumud" flotilla, which was carrying humanitarian aid to Palestine, were detained. The video showing the activists being forced to kneel and being made to listen to the Israeli national anthem has sparked international criticism became the cause.
The video depicts the detained activists being taken away with their hands tied behind their backs, then forced to kneel on a concrete area and to bow their heads to the ground. It also shows the Israeli national anthem being played for them.
In the background of the footage, Ben-Gvir can be heard telling the guards, "don't pay attention to their screams." The minister wrote under the video: "This is how we welcome supporters of terrorism."
This incident was criticized not only by European states but also by Israeli officials. While Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu stated that the country has the right to prevent "provocative flotillas" from entering its territorial waters, he emphasized that Ben-Gvir's actions were "not in line with Israeli values and norms."
Israeli Foreign Minister Gideon Sa'ar accused Ben-Gvir of "harming the state through a shameful show."
British Foreign Secretary Yvette Cooper expressed being "horrified" by the video, stating that it is contrary to human dignity and respect.
Italian Prime Minister Giorgia Meloni demanded a formal apology from Israel for the humiliation of the activists, including Italian citizens. It was also announced that the Italian Foreign Ministry would summon the Israeli ambassador.