Шавкат Мирзиёев Си Цзиньпинга ҳамдардлик билдирди
Давлат раҳбари Шанси провинциясидаги кўмир конида портлаш оқибатида ҳаётдан кўз юмганларнинг оила аъзолари ва яқинларига чуқур таъзия изҳор этиб, уларга сабр-тоқат тилади.
'Шавкат Мирзиёев Си Цзиньпинга ҳамдардлик билдирди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпинга Шанси провинциясидаги кўмир конида содир бўлган фожиали ҳодиса муносабати билан ҳамдардлик билдирди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати маълум қилди.
Давлат раҳбари ҳодиса оқибатида ҳаётдан кўз юмганларнинг оила аъзолари ва яқинларига чуқур таъзия изҳор этиб, уларга сабр-тоқат тилади. Шунингдек, жароҳат олганларнинг тез фурсатда соғайиб кетишини ҳам билдирди.
Маълум қилинишича, Шанси провинциясидаги кўмир конида 22 май куни содир бўлган газ портлаши оқибатида камида 90 нафар одам ҳалок бўлган. Ҳодиса Хитойдаги йирик саноат фожиаларидан бири сифатида баҳоланмоқда.
Хитой Халқ Республикаси раҳбари эса қутқарув ишларини тўлиқ кучайтириш, конида қолганларни қутқариш учун барча чораларни кўришга чақирган. Шунингдек, у ҳодисани атрофлича тергов қилиш ва айбдорларни жавобгарликка тортиш зарурлигини таъкидлаган.
Шанси провинцияси Хитойнинг асосий кўмир қазиб олиш марказларидан бири ҳисобланади. Шу билан бирга, бу ҳудудда тоғ-кон саноатидаги хавфсизлик муаммолари ва такрорланиб турадиган саноат авариялари билан ҳам танилган.

The head of state expressed deep condolences to the family members and close ones of those who lost their lives in the coal mine explosion in Shanxi province, and wished them patience and forbearance.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev expressed condolences to Xi Jinping.'
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expressed condolences to President of the People's Republic of China Xi Jinping in connection with the tragic incident at a coal mine in Shanxi Province. This was reported by the President's press service.
The head of state extended deep condolences to the family members and loved ones of those who lost their lives as a result of the incident and wished them patience and fortitude. He also expressed wishes for the speedy recovery of the injured.
According to reports, at least 90 people died as a result of a gas explosion at a coal mine in Shanxi Province on May 22. The incident is being assessed as one of the major industrial tragedies in China.
The leader of the People's Republic of China called for a full intensification of rescue operations and for all measures to be taken to rescue those remaining in the mine. He also emphasized the need for a thorough investigation of the incident and for holding those responsible accountable.
Shanxi Province is considered one of China's main coal mining centers. At the same time, this region is also known for its mining safety problems and recurring industrial accidents.