Президент Бутунжаҳон урбанизация форумининг очилиш маросимида иштирок этди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев БМТнинг Аҳоли пунктлари бўйича дастури шафелигида Боку шаҳрида ўтказилаётган Бутунжаҳон урбанизация форумининг 13-сессияси очилиш маросимида иштирок этди.
Боку Конгресс марказида давлат раҳбарини Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев ҳамда БМТнинг Аҳоли пунктлари бўйича дастури ижрочи директори Анаклаудия Россбах кутиб олди.
Шундан сўнг иштирокчиларнинг биргаликда суратга тушиш маросими бўлиб ўтди.
Бу галги форум “Барча учун уй-жой: хавфсиз ва барқарор шаҳарлар ҳамда ҳамжамиятлар” мавзусига бағишланган. Унда давлат ва ҳукумат раҳбарлари, халқаро ташкилотлар ҳамда ривожланиш институтлари вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбир кун тартибидан шаҳарларни барқарор ривожлантириш, аҳолини замонавий ва арзон уй-жой билан таъминлаш, шаҳар муҳити сифатини яхшилаш, иқлим барқарорлигини мустаҳкамлаш, ижтимоий ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш каби масалалар ўрин олган.

The President participated in the opening ceremony of the Worldwide Urbanization Forum.
It is reported that the President of Uzbekistan will deliver a speech at the Leaders' Summit within the framework of the forum.
Image of 'The President participated in the opening ceremony of the Worldwide Urbanization Forum.'
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony of the 13th session of the World Urbanization Forum, held in Baku under the auspices of the United Nations Human Settlements Programme.
At the Baku Congress Center, the head of state was welcomed by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme, Anacláudia Rossbach.
Afterwards, a joint photo session of the participants took place.
This year's forum is dedicated to the theme "Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Communities." It is attended by heads of state and government, representatives of international organizations, and development institutions.
The agenda of the event includes issues such as sustainable urban development, providing the population with modern and affordable housing, improving the quality of the urban environment, strengthening climate resilience, and developing social and transport infrastructure.