Ўзбекистонда 107 нафар ҳайдовчининг жарима балли 12 тадан ошди
Эндиликда ушбу ҳайдовчилар суд қарори асосида ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум қилиниб, қайта имтиҳон топширади.
'Ўзбекистонда 107 нафар ҳайдовчининг жарима балли 12 тадан ошди'ning rasmi
Ўзбекистонда жарима баллари 12 тадан ошган ҳайдовчилар сони 107 нафарга етди. Бу ҳақда 19 май куни Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, эндиликда ушбу ҳайдовчилар суд тартибида транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум этилади. Шунингдек, улар мажбурий ўқув курсларида қатнашиб, қайта назарий ва амалий имтиҳон топширади.
Янги тартибга кўра, назарий имтиҳон аввалгидек 20 та эмас, 50 та саволдан иборат бўлади. Ҳайдовчилар имтиҳондан ўтиш учун камида 46 та саволга тўғри жавоб бериши талаб этилади.
Маълумот учун, 8 май ҳолатига кўра, жарима баллари 12 тадан ошган ҳайдовчилар сони 49 нафарни ташкил этган эди.
Эслатиб ўтамиз, 2025 йил 1 июндан бошлаб ЙПХ ходимлари томонидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 12 та моддаси асосида расмийлаштирилган баённомалар учун жарима баллари ҳисобланиши йўлга қўйилган.
Шунингдек, 2026 йил 1 апрелдан автоматик равишда қоидабузарликларни аниқловчи қурилмалар томонидан қайд этилган айрим ҳуқуқбузарликлар учун ҳам жарима баллари берилиши белгиланган. Улар қаторига светофорнинг тақиқловчи сигналига бўйсунмаслик, тўхташ ва тўхтаб туриш қоидаларини бузиш, қарши йўлакда ҳаракатланиш ҳамда тезлик меъёрига амал қилмаслик каби ҳолатлар киради.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 34-1-моддасига мувофиқ, бир йил давомида 12 жарима балли тўплаган ҳайдовчилар камида 6 ой муддатга ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум қилинади.
Эндиликда ушбу ҳайдовчилар суд қарори асосида ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум қилиниб, қайта имтиҳон топширади. Назарий синов эса аввалгидан анча мураккаб бўлади.

In Uzbekistan, 107 drivers' penalty points exceeded 12.
Currently, these drivers, based on a court decision, are deprived of their driving rights and retake the exam.
Image of 'In Uzbekistan, 107 drivers' penalty points exceeded 12.'
In Uzbekistan, the number of drivers whose penalty points have exceeded 12 has reached 107. This was reported by the Traffic Safety Service on May 19.
According to the report, these drivers will now be deprived of the right to drive a vehicle through a court procedure. Additionally, they will be required to attend compulsory training courses and retake both theoretical and practical exams.
Under the new procedure, the theoretical exam will consist of 50 questions instead of the previous 20. Drivers are required to answer at least 46 questions correctly to pass the exam.
For reference, as of May 8, the number of drivers whose penalty points exceeded 12 was 49.
Let us remind you that starting from June 1, 2025, penalty points have been introduced for offenses recorded by traffic police officers under 12 articles of the Code of Administrative Responsibility.
Furthermore, from April 1, 2026, penalty points will also be assigned for certain offenses detected automatically by traffic violation recording devices. These include disobeying a traffic light's prohibiting signal, violating stopping and parking rules, driving into oncoming traffic, and failing to comply with speed limits.
In accordance with Article 34-1 of the Code of Administrative Responsibility, drivers who accumulate 12 penalty points within one year will be deprived of their driving license for a period of at least 6 months.
Now, these drivers will be stripped of their driving rights by a court decision and will have to retake the exam. The theoretical test will be significantly more difficult than before.