Қорақалпоғистонда вояга етмаган икки маҳбус катталар билан бир камерада сақлангани аниқланди
'Қорақалпоғистонда вояга етмаган икки маҳбус катталар билан бир камерада сақлангани аниқланди'ning rasmi
Қорақалпоғистондаги 2-сонли тергов ҳибсхонасида 2 нафар вояга етмаган йигит катта ёшлилар билан бир камерада сақлангани аниқланди. бу ҳақда Болалар омбудсмани хабар берди.
Маълум қилинишича, Болалар омбудсмани 18−19 июль кунлари Қорақалпоғистон Республикасидаги 2-сонли тергов ҳибсхонасида бўлган ва мониторинг ўтказган.
У муассасада сақланаётган 2 нафар вояга етмаган Х.Х. ва Р.Т.нинг шароитларини кўздан кечирди ва улар билан суҳбатлашди. Мониторинг давомида вояга етмаганлар катта ёшли маҳбуслар билан бир камерада сақланаётгани аниқланди.
Қайд этилишича, халқаро стандартлар ва миллий қонунчиликка кўра, ҳибсхоналарда вояга етмаганлар катталардан ажратилган тарзда сақланиши шарт бўлиб, алоҳида ҳоллардагина бунга прокурор розилиги билан йўл қўйилади.
Болалар омбудсмани мониторинг доирасида аниқлаган ушбу қонун бузилиши юзасидан йўллаган алоҳида сўрови асосида ҳибсхонадаги ҳолат Бош прокуратура томонидан ўрганилди.
Аниқланишича, 2011 йилдаги "Жиноят ишини юритиш чоғида қамоқда сақлаш тўғрисида"ги қонуннинг 41-моддаси талабларига риоя қилинмасдан, прокурор розилигини олмасдан туриб, вояга етмаганлар катта ёшли шахслар билан бир камерада сақланган. Шу сабабли тергов ҳибсхонаси маъмуриятининг мутасадди мансабдор шахсларига қаттиқ ҳайфсан интизомий жазоси қўлланди.
"Текширувда катта ёшли маҳбуслар томонидан вояга етмаганлар ҳуқуқларига зарар етказиш фактлари аниқланмай, айни пайтда вояга етмаганлар катта ёшли шахслардан алоҳида камерага жойлаштирилган бўлиб, ҳибсхона маъмурияти қонун талабларига қатъий риоя қилиши прокуратура томонидан алоҳида назоратга олинган", — дейилади хабарда.

It was discovered that two minors were held in the same cell with adults in the No. 2 investigation detention center in Karakalpakstan. This was reported by the Children's Ombudsman.
According to reports, the Children's Ombudsman visited the No. 2 investigation detention center in the Republic of Karakalpakstan on July 18-19 and conducted monitoring.
He reviewed the conditions of two minors, X.X. and R.T., who are being detained in the facility and spoke with them. The monitoring revealed that minors were being held in the same cell as adult prisoners.
As noted, according to international standards and national legislation, minors in detention facilities must be held separately from adults, and only under exceptional circumstances can this be allowed with the prosecutor's consent.
An individual inquiry made by the Children's Ombudsman within the scope of monitoring, regarding this violation of the law, led to the situation in the detention center being examined by the Prosecutor General's Office.
It was discovered that, without adhering to the requirements of Article 41 of the "Law on Detention Pending Trial" of 2011, and without obtaining the prosecutor's consent, minors were held in the same cell as adults. As a result, strict disciplinary punishment was imposed on the responsible officials of the detention center administration.
"The investigation found no instances of harm to the rights of minors by adult prisoners, and at this time, the minors have been placed in separate cells from the adults, with the detention center administration strictly adhering to the legal requirements, which the prosecutor's office has taken under special control," — states the report.