Тошкентда фуқаро битта дарахтни кесгани учун 17 млн сўм жарима тўлайдиган бўлди
Тошкент шаҳар Сергели туманида фуқаро битта дарахтни кесгани учун 17 миллион сўм жарима тўлайдиган ва 100 та кўчат экадиган бўлди. Бу ҳақда Экология вазирлиги хабар берди
Унда айтилишича, Тошкент шаҳар Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармасига Сергели тумани, Сергели 7-мавзесида дарахтга шикаст етказилаётгани ҳақида мурожаат келиб тушди.
Мурожаат жойига чиқиб ўрганилганида “Мададкор” МФЙда фуқаро Й.У. томонидан 1 та дарахт кесилиб, ўсишдан тўхташ даражасида шикаст етказилгани маълум бўлди. Натижада табиатга 8 миллион 840 минг сўм зарар етказилган.
Ҳуқуқбузарга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 79-моддаси 1-қисми билан маъмурий баённома расмийлаштирилди. Унга базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 баравари — 8 миллион 500 минг сўм жарима белгиланди. Ҳуқуқбузар жами 17 миллион 340 минг сўм товон тўлайдиган бўлди.
Шунингдек, унга Вазирлар Маҳкамасининг 464-сон қарорига асосан кесилган дарахт учун компенсация тарзида 100 туп кўчат экиш мажбурияти юклатилди.

A citizen in the Sergeli district of Tashkent city will be fined 17 million UZS for cutting down a tree and is obliged to plant 100 saplings. The Ministry of Ecology reported this.
It is mentioned that the Department of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change of Tashkent city received a report about damage being done to a tree in the Sergeli district, Sergeli 7 area.
Upon inspection of the site, it was discovered in the “Madadkor” MCA that citizen Y.U. had cut down a tree, causing it damage to the extent of preventing its growth, resulting in environmental damage worth 8 million 840 thousand UZS.
An administrative report was filed against the violator under Article 79, Part 1 of the Code on Administrative Responsibility. The violator was fined 25 times the base calculation amount — 8 million 500 thousand UZS. The violator will pay a total compensation of 17 million 340 thousand UZS.
Furthermore, according to the decision number 464 of the Cabinet of Ministers, the violator is obligated to plant 100 saplings as compensation for the cut tree.