Ўзбекистонда Раҳбар кадрларни баҳолаш маркази ташкил этилди
У давлат хизматчиларининг шахсий ва профессионал диагностикаси, уларнинг касбий билим даражасини аниқлаш мақсадида тест синовлари ва психологик сўровлар ўтказиш билан шуғулланади.
Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги ҳузурида Раҳбар кадрларни баҳолаш маркази ташкил этилди. Бу Вазирлар Маҳкамасининг 4 октябрдаги қарорида назарда тутилган.
Марказнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
• ижтимоий-психологик тадқиқотлар асосида давлат фуқаролик хизматчилари учун базавий, алоҳида лавозим ёки лавозимлар гуруҳи учун компетенциялар модели ҳамда индикаторларини ишлаб чиқиш;
• давлат фуқаролик хизматчиларини шахсий-профессионал диагностика қилиш, компетенциялар модели асосида комплекс баҳолаш;
• компетенцияларни баҳолаш жараёнида фойдаланиш учун доимий равишда янги услубларни ишлаб чиқиш, ўзлаштириш ва жорий қилиш;
• компетенцияларни баҳолаш натижалари асосида раҳбар кадрлар учун шахсий-профессионал ривожланиш траекториясини ишлаб чиқиш ва замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда амалга ошириш;
• раҳбарлик лавозимига номзодларнинг умумий касбий билими, қадриятлари ва ақлий салоҳиятини аниқлаш бўйича тест синовларини ҳамда психологик сўровномалар ўтказиш;
• раҳбар кадрлар фаолияти самарадорлигини баҳолаш ва мониторинг қилиш, кадрларга бўлган эҳтиёжни прогноз қилиш, уларни саралаб олиш ва жой-жойига қўйиш жараёнларига рақамли технологияларни ва замонавий усулларни кенг жорий этиш.
Марказ Давлат хизматини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари, шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар, халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг грантлари ва техник кўмаклари, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ҳисобидан молиялаштирилади.
Ташкилотга ўз фаолиятини самарали амалга ошириши учун тегишли соҳа бўйича малакали мутахассислар ва экспертларни, жумладан, хорижий экспертларни белгиланган тартибда тўғридан-тўғри шартнома асосида жалб қилиш, шунингдек, фаолиятининг асосий йўналишлари доирасида даромад келтирадиган фаолият билан шуғулланиш, давлат фуқаролик хизматида замонавий рақамли технологияларни жорий этиш бўйича ахборот дастурларини ишлаб чиқиш ҳуқуқи берилган.
Марказ Тошкент шаҳри Чилонзор тумани Ислом Каримов кўчаси 55-уй манзилидаги бинонинг биринчи қаватида жойлашган.

In Uzbekistan, a Center for the Assessment of Leadership Personnel was established.
The Center for Assessing Senior Personnel was established under the Agency for the Development of Civil Service following the Cabinet of Ministers' decision dated October 4th as stipulated in the decision.
The main tasks of the Center include:
• developing competency models and indicators for a basic, specific position or group of positions for civil servants based on social-psychological research;
• conducting personal-professional diagnostics of civil servants and comprehensive assessment based on the competency model;
• constantly developing, mastering, and implementing new methods for use in the competency assessment process;
• developing a personal-professional development trajectory for senior personnel based on the results of the competency assessment, using modern technologies;
• conducting test exams and psychological questionnaires to identify the general professional knowledge, values, and mental capacity of candidates for leadership positions;
• assessing and monitoring the efficiency of senior personnel’s activities, forecasting the need for personnel, selection, and placement processes with the wide-scale implementation of digital technologies and modern methods.
The Center is financed by the funds of the Development of State Service Support Fund, revenues from contract-based services, grants and technical aids from international financial institutions and foreign government financial organizations, as well as sponsorships and donations from individuals and legal entities.
The organization is authorized to engage qualified specialists and experts in the relevant field, including foreign experts, directly based on contracts, to engage in income-generating activities within the main directions of its activities, and to develop information programs for the implementation of modern digital technologies in the civil service.
The Center is located on the first floor of the building at 55 Islam Karimov Street, Chilonzor district, Tashkent city.