Тошкентда мушукни деразадан ташлаб юборган ўқитувчи 375 минг сўм жаримага тортилди
Ўқувчилар синфхонага мушук олиб кирган, бироқ ўқитувчи уларни чалғимасин, дея деразадан отиб юборган.
Аввалроқ, ижтимоий тармоқларда Тошкентда ўқитувчи мушукка шафқатсизларча муносабатда бўлганлиги акс этган хабарлар тарқалди. Ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар ММТБ Ахборот хизмати расмий муносабат билдирди.
Маълум қилинишича, жорий йилнинг 27 сентябрь куни соат 17:30 атрофида Учтепа туманидаги 62-сонли умумтаълим мактабининг 7-"Г" синф ўқувчилари она тили дарсига ўзбошимчалик билан мушук олиб кирган. Оқибатда ўқитувчи Д. Х. ўқувчиларни дарс машғулотлари пайтида чалғимасликлари учун мушукни деразадан ташлаб юборган.
Мушук ветеринар шифокор кўригидан ўтказилганда жиддий жароҳат етмаганлиги аниқланди.
Бироқ "Эколог" ЖБ зооволонтёрлари ўқитувчини жавобгарликка тортиш учун судга беришган. Учтепа туман суди ўқитувчига нисбатан МЖтКнинг 111-моддасига кўра, 375 минг сўм миқдорда жаримага тортган.
Шунга қарамасдан, "Эколог" жамоаси бу жуда кам жарима эканлигини билдирган. Қайд этилишича, ташлаб юборилган мушукча жиддий жароҳатланиши, умуртқасининг шикаст этиши натижасида вафот этган.
"Ўқитувчи Д.Х. нафақат битта жониворнинг ўлимига сабаб бўлди, энг ёмони болаларнинг руҳиятига катта салбий таъсир кўрсатди. Фикримизча, у педагоглик фаолият олиб боришга лойиқ эмас",- дейилади хабарда.

A teacher who threw a cat out of the window in Tashkent was fined 375,000 sums.
The students brought a cat into the classroom, but the teacher, not wanting them to be distracted, threw it out the window.
Earlier, social media spread reports of a teacher in Tashkent treating a cat cruelly. The Press Service of the Tashkent City Department of Public Education officially responded
It was reported that on September 27 of this year, around 17:30, students of class 7-"G" of school No. 62 in Uchtepa district brought a cat into their mother tongue lesson on their own initiative. As a result, the teacher, D. H., threw the cat out of the window to prevent the students from being distracted during the lesson.
When the cat was examined by a veterinarian, it was found to have sustained no serious injury.
However, "Ecolog" NGO volunteers have sued the teacher for accountability. Uchtepa district court fined the teacher 375,000 UZS under Article 111 of the Code of Administrative Responsibility.
Despite this, the "Ecolog" team declared this fine to be very low. It was noted that the thrown cat died due to serious injuries, including spinal damage.
"Not only did teacher D.H. cause the death of one animal, but worse, he had a significant negative impact on the children's psyches. In our opinion, he is not fit to carry on a teaching profession,"- the report states.